A A+ A++

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy i niektórych ustaw, która wdrożyła do polskiego systemu prawnego unijne dyrektywy rodzicielską i work-life balance. Wydłużyła do 41 tygodni urlop rodzicielski (w sytuacji ciąży mnogiej – do 43 tygodni). Jednocześnie 9 tygodni zostało zarezerwowane wyłącznie dla drugiego rodzica, co w praktyce w przypadku Polski oznacza ojca dziecka. Dodatkowo zasiłek macierzyński wzrósł do 70 proc. podstawy wynagrodzenia.

Przy okazji zmiany były szersze. Wprowadzone zostały m.in. bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni, przeznaczony do zapewnienia opieki lub wsparcia najbliższym krewnym, a także zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin.

– Mogłoby się wydawać, że to takie oczywiste, a jednak minął rok od wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce i nawet duże korporacje nadal stosują stare i błędne wnioski, udzielają nieprawdziwych informacji, wprowadzają swoich pracowników w błąd – dodaje Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care.

Równa firma w praktyce

Taki rysuje się całościowy obraz, ale na rynku można znaleźć przykłady rozwiązań, które jeszcze bardziej wychodzą naprzeciw nie tylko mamom, ale również ojcom. Takie są zresztą założenia leżące u podstaw Kodeksu Dobrych Praktyk „Forbes Women”, który powstał w ramach akcji Równa Firma. To zestaw przydatnych wskazówek, jak zadbać o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w biznesie.

W tym przypadku spójrzmy na pkt 3 „Rodzicielstwo nie wyklucza”. Zawarte są w nim trzy kluczowe tezy: urlop macierzyński nie pozbawia szans na urlop i podwyżki; firma wspiera kobietę w powrocie do pracy, włączając we wcześniejsze zadania lub zapewniając równorzędne stanowisko pracy, a także dostosowując cele do jej sytuacji; promocja urlopów ojcowskich i rodzicielskich.

– Pracodawcy powinni wspierać równość rodzicielską, w tym zachęcać ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich, bo im też się to opłaca. I to z wielu powodów – nie ma wątpliwości Karolina Andrian. Jak dodaje, takie działania wpisują się w strategię DEI (diversity, equity, inclusion), którą zresztą wiele firm od lat wdraża w swoich strukturach. Często brakuje jednak świadomości na temat tego, co jest głównym powodem nierówności płci na rynku pracy i czym jest właśnie opieka rodzicielska. – Badacze z całego świata wciąż odnotowują zjawisko tzw. motherhood penalty, czyli kary za … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSanepid na Zakrzówku
Następny artykułSony PlayStation 5 – konsola nadal sprzedaje się dobrze, ale producent wcale nie ma powodów do otwierania szampana