A A+ A++

Od 1 listopada tego roku przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do dziewięciu osób. W 2024 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy będą mogli raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), a dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG, którzy zatrudniają do dziewięciu pracowników.

Na podstawie złożonego wniosku zwolnienie będzie dotyczyło składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Nie będzie wolnego od składki zdrowotnej. W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał ją opłacić.

– Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie pokryje budżet państwa. Wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne – bez składek na ubezpieczenie zdrowotne – samego przedsiębiorcy. Nie dotyczy również tych składek, które przedsiębiorca opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

Co istotne dla przedsiębiorców, wakacje składkowe to ulga, która stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.

Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik od 1 listopada będzie mógł złożyć wniosek (RWS) elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika.

O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jest, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.

Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.


*- Informacja: ZUS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIntel podobno skasował procesory Beast Lake. Nie otrzymamy 36-rdzeniowej bestii
Następny artykułRaj dla turystów przez cały rok. Doceniają je miłośnicy przyrody, jedzenia i tajemnic