A jaka jest między nimi różnica?
Pierwsza różnica pojawia się w sferze legislacyjnej – są regulowane w innych aktach. Ponadto sygnalistą może być jedynie osoba fizyczna, a zaufanym flagerem – podmioty niebędące osobami fizycznymi. Kolejna różnica dotyczy przedmiotu dokonywanych przez te podmioty zgłoszeń. AUC nie wskazuje zamkniętego katalogu nielegalnych treści, które mogą zgłaszać zaufane podmioty sygnalizujące, natomiast sygnaliści mogą reagować na naruszenia z obszaru zdefiniowanego w dyrektywie (który może zostać rozszerzony w ustawie ją implementującej).
Idąc dalej, zgłoszenia od sygnalistów będą mogły być dokonywane anonimowo (nie tylko drogą elektroniczną, pisemną, ale również ustną). Odpowiedzialność sygnalistów w przypadku dokonania niezgodnego z prawdą zgłoszenia została bezpośrednio uregulowana, czego nie przewidziano w stosunku do zaufanych podmiotów sygnalizujących. W przeciwieństwie do tych ostatnich status sygnalisty nie będzie też nadawany odgórnie po wykazaniu i udowodnieniu spełnienia wszystkich przewidzianych kryteriów prawnych przez wyznaczony podmiot.
Jakie warunki trzeba spełnić, by zyskać status zaufanego podmiotu sygnalizującego?
Po pierwsze – udowodnić szczególną wiedzę fachową i kompetencje w zakresie wykrywania, identyfikowania i zgłaszania danego rodzaju nielegalnych treści oraz niezależność od dostawców platform. Podmiot taki musi wykazać, że działa dokładnie, sumiennie i obiektywnie, zgodnie z ustalonymi standardami i procedurami. To, za pomocą jakich dokumentów i środków będzie to udowadniane, dopiero zostanie w praktyce wypracowane. Niekt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS