A A+ A++

Widząc biały ręcznik zawieszony na lusterku samochodowym, wiele osób uznałoby, że to przypadek. Tymczasem zwyczaj ten niesie ściśle określony przekaz i z pewnością nie można go lekceważyć. Chociaż w Polsce jest mało znany, nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Dlatego z pewnością warto wiedzieć, co oznacza biały ręcznik na lusterku samochodowym.

O ile w naszym kraju znak ten jest jeszcze słabo rozpoznawalny, tak w Stanach Zjednoczonych – zwłaszcza w Karolinie Północnej – jest wręcz powszechny i znany niemal wszystkim kierowcom. To nieformalny przekaz sygnalizujący innym uczestnikom ruchu, że doszło do zdarzenia drogowego.

Biały ręcznik na lusterku samochodu – znak ostrzegawczy?

Dlaczego zatem kierowcy wieszają biały ręcznik na lusterku samochodu? Odpowiedź jest prosta: aby wskazać, że doszło do awarii technicznej pojazdu. W ten sposób można szybko i łatwo poinformować innych uczestników ruchu o tym, że auto zostało unieruchomione, a nie np. porzucone lub celowo pozostawione na jakiś czas.

ZOBACZ: Ile wynosi mandat za janosikowanie i kiedy można go dostać?

Biały ręcznik na lusterku informuje jednocześnie, że wszyscy, którzy znajdowali się w samochodzie, zdołali go bezpiecznie opuścić i nie potrzebują udzielenia pomocy.

Jak zatem rozumieć sytuację, kiedy w pobliżu nie ma żywej duszy? To proste. Biały ręcznik – opcjonalnie t-shirt na lusterku samochodu, jednoznacznie wskazuje, że kierowca i ewentualnie pasażerowie pojazdu udali się szukać pomocy mechanika, pozostawiając auto na poboczu. Znak może być także informacją dla służb, aby nie odholowały opuszczonego pojazdu.

Dlaczego biały ręcznik na lusterku sygnalizuje problemy techniczne z samochodem?

Wyjaśnieniem może być kolor – dobrze widoczny z daleka, zarówno w dzień, jak i po zmroku. To szczególnie istotne, jeśli z jakiegokolwiek powodu nie można rozstawić trójkąta ostrzegawczego informującego kierowców, że na drodze znajduje się unieruchomiony pojazd, mogący stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym.

ZOBACZ: Chcą zakazać głośnej muzyki w aucie. Były policjant wyśmiewa pomysł posłów

Co ciekawe, w wielu stanach Ameryki Północnej trójkąt ostrzegawczy nie stanowi obowiązkowego wyposażenia pojazdu tak jak w krajach europejskich. Na Nowym Kontynencie wyposażenie pojazdu jest zależne przede wszystkim od prawa obowiązującego w danym stanie, a także od rodzaju samochodu – samochodów osobowych dotyczą inne wymagania niż ciężarowych. Warto przy tym wspomnieć, że te drugie w większości przypadków muszą być wyposażone w trójkąt.

W Polsce zamiast białego ręcznika lepiej sprawdzi się trójkąt ostrzegawczy

W Polsce natomiast o wiele lepszym rozwiązaniem niż zawieszenie białego ręcznika na lusterku jest ustawienie za pojazdem trójkąta ostrzegawczego. 

Nie można też zapominać, że w Polsce w przypadku awarii samochodu kierowcy zwykle zawiadamiają o tym służby oraz ubezpieczyciela i czekają na przyjazd lawety. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca pozostawiłby samochód na poboczu i poszedł pieszo szukać pomocy. Rozległe niezamieszkałe obszary USA sprawiają jednak, że nadal dochodzi tam do takich sytuacji.

red.
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Міненерго відповіли, чи повернеться Україна до графіків відключення світла
Następny artykułOgier po raz drugi