… i to międzynarodowym! 6-7 sierpnia, w muszli koncertowej przy Dziennym Domu Seniora CUS, odbędzie się pierwsza edycja „Folkloriady”. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik oraz ZTL „Leszczyniacy”.
Projekt, realizowany w ramach świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, będzie świetną okazją do tego, by poznać bogactwo kultury ludowej kilku regionów z całego świata. Zaproszeni goście: Ballet Aztlan Mexico&Mariachi International Aztlan (na zdjęciu), Tapiomente Folk Dance Group i Zespół Orawianie, zaprezentują tradycyjne tańce, stroje oraz muzykę. Uczestnictwo w spotkaniu będzie niepowtarzalną szansą do międzypokoleniowej oraz regionalnej integracji, do której zaproszone są osoby w każdym wieku.
Występy taneczne grup będą odbywać się w godz. 17.00-19.00. Bezpośrednio po koncertach wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w potańcówce, połączonej z nauką tańców węgierskich oraz meksykańskich.
Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik, ZTL „Leszczyniacy”. Partner: Centrum Usług Społecznych. Sponsor: Lotto. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Marcin Dmowski.
O zespołach
Wśród zaproszonych gości znalazł się, między innymi, Mexico Ballet Folklórico Aztlán. Zespół powstał w 2002 roku i odniósł błyskawiczny sukces, występując w setkach przedstawień w Meksyku, Kanadzie, Brazylii, Francji i Włoszech. Zdobył wiele nagród na festiwalach oraz nagrodę Othli Prix, najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez rząd meksykański. Misją Ballet Folklórico Aztlán jest tworzenie, prezentowanie, zachowywanie i poszerzanie bogatego repertuaru meksykańskiego tańca folklorystycznego poprzez ekscytujące występy i programy edukacyjne najwyższej jakości, prezentowane jak najszerszej publiczności.
Kolejnym z zespołów, który zaprezentuje się w Świdniku, będzie Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Założony został przy Szkole Podstawowej nr 4 w Lipnicy Wielkiej – Przywarówce w 1973 r., gdzie jeszcze ciągle żywy był folklor górali orawskich. Repertuar oparł głównie na tradycyjnych zabawach pasterskich i dziecięcych oraz tańcach i przyśpiewkach. Grupa pokazuje również doroczne zwyczaje i obyczaje ludowe, np. kolędowanie, chodzenie ze Śmiertecką wielkopostną, letni kiermas. Obecnie kierownikiem, instruktorem i choreografem jest Eugeniusz Karkoszka.
Tapiomente Folk Dance Group to zespół z Nagykáta, który powstał w 1968 roku. W tym czasie stał się godnym ambasadorem kultury nie tylko regionu Tápió, ale narodu węgierskiego na całym świecie. Zwycięzca niezliczonej liczby festiwali zagranicznych i krajowych. Jest organizatorem „Kátai Dance Meeting”. Zespół liczy obecnie ponad 100 tancerzy i posiada własną orkiestrę. Celem ich pracy jest przybliżanie i reprezentowanie bogatej kultury pieśni, muzyki i tańca węgierskiego. Dyrektorem artystycznym zespołu jest László Vámos.
pś
Last modified: 2 sierpnia, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS