A A+ A++
Zdrowie seksualne jest integralnym elementem ogólnego zdrowia mężczyzny. Obejmuje ono nie tylko fizyczne aspekty funkcjonowania narządów płciowych, ale także emocjonalne i psychologiczne konteksty związane z intymnością, relacjami międzyludzkimi oraz samooceną. Zobacz, co każdy mężczyzna powinien o nich wiedzieć!

Dbanie o zdrowie seksualne jest niezwykle istotne dla utrzymania wysokiej jakości życia, a regularne kontrole i wizyty u specjalistów mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu i leczeniu różnych schorzeń. Niestety takie problemy są często uznawane za wstydliwe, co opóźnia diagnozę i rozpoczęcie terapii. Jak mężczyźni mogą dbać o swoje zdrowie seksualne oraz kiedy powinni udać się do specjalisty?

Gdzie mężczyźni poszukują informacji dotyczących sfery intymnej?

Zdrowie seksualne jest dla wielu mężczyzn kwestią budzącą wiele wątpliwości. Jednocześnie poszukiwanie u specjalistów odpowiedzi na nurtujące pytania, wydaje się trudne i wstydliwe. Dlatego wielu z nich próbuje znaleźć informacje w internecie. Tematy takie jak np. rozmiar penisa, są często poruszane na różnych forach internetowych i grupach dyskusyjnych. Jednak odpowiedzi dostępne w takich miejscach czasami nie mają wiele wspólnego z prawdą i bywają odbiciem stereotypów, które często są krzywdzące.

Powszechną praktyką jest też szukanie w internecie porad dotyczących współżycia. Przykładem może być choćby poszukiwanie mitycznego punktu G, który jest rozumiany jako remedium na wszystkie łóżkowe problemy. Takie spłycanie tematu i pomijanie złożoności ludzkiej seksualności jest szkodliwe i obdziera sferę intymną z uczuć i emocji.

Dlatego bardzo istotne jest poszukiwanie rzetelnych źródeł wiedzy, a także zgłaszanie się ze swoimi wątpliwościami do specjalistów

Jak zdrowie seksualne jest definiowane przez ekspertów?

Integralną częścią zdrowia jest zdrowie seksualne, którego kryteria WHO opiera na definicji z międzynarodowej konferencji ONZ z 1994 roku, zrewidowanej w 2002 roku. Zdrowie seksualne obejmuje zdrowy rozwój seksualny, równe relacje partnerskie, satysfakcję seksualną i wolność od przemocy oraz krzywdzących praktyk związanych z seksualnością.

WHO definiuje zdrowie seksualne jako integrację aspektów biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych, ważnych dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Koncepcja zdrowia seksualnego zakłada odpowiedzialne podejście do relacji, które są częścią ludzkiej osobowości. Zdrowie seksualne oznacza wolność od przemocy i prawo do odrębności.

Jakie są najważniejsze elementy dbania o zdrowie seksualne?

Profilaktyka dotycząca zdrowia seksualnego jest bardzo istotna w zapobieganiu problemom w tej sferze życia – zarówno biologicznym, jak i emocjonalnym. Takie zachowania powinny być promowane wśród mężczyzn, a publiczna debata na ten temat może być okazją do przełamywania wstydu i normalizowania poszukiwania pomocy w razie problemów.

1. Regularne badania i samokontrola

Podstawą profilaktyki powinna być akceptacja własnego ciała i obserwowanie jego działania. Samokontrola jest kluczowa dla utrzymania zdrowia seksualnego. Mężczyźni powinni regularnie obserwować swoje narządy płciowe, zwracając uwagę na zmiany w wyglądzie, wielkości lub strukturze jąder, moszny i penisa. Samokontrola jąder powinna być wykonywana co najmniej raz w miesiącu. W razie zauważenia niepokojących zmian, takich jak guzki, obrzęk czy ból, należy skonsultować się z lekarzem.

2. Higiena osobista

Dla utrzymania zdrowia seksualnego kluczowe jest dbanie o higienę osobistą. Pomaga to zapobiegać infekcjom i nieprzyjemnym zapachom. Aby uniknąć podrażnień w tych okolicach, warto stosować delikatne środki myjące, np. przeznaczone do skóry wrażliwej.

3. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna

Prawidłowy sposób odżywiania i regularna aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na zdrowie seksualne. Kontrola masy ciała i zapobieganie niedoborom pokarmowym wspomagają ogólną kondycję organizmu, a przez to również sferę intymną.

4. Unikanie substancji szkodliwych

Alkohol, tytoń i narkotyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie seksualne. Palenie tytoniu może być jedną z przyczyn zaburzeń erekcji, ponieważ uszkadza naczynia krwionośne i zmniejsza przepływ krwi do penisa. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do obniżenia libido i problemów ze wzwodem. Unikanie tych substancji lub ograniczenie ich spożycia jest kluczowe dla zachowania zdrowia seksualnego.

5. Zdrowie psychiczne

Czynnikiem nierozerwalnie związanym ze zdrowiem seksualnym jest też sfera emocjonalna. Stres, lęk, depresja i inne problemy emocjonalne mogą wpływać na libido, erekcję i ogólną satysfakcję seksualną. Ważne jest, aby mężczyźni dbali o swoje zdrowie psychiczne, szukając wsparcia zarówno w swoim otoczeniu, jak i u specjalistów.

6. Bezpieczne praktyki seksualne

Podejmowanie aktywności seksualnej wymaga znajomości zasad bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno chorób przenoszonych drogą płciową, jak i skutecznej antykoncepcji. Bardzo ważna jest też otwartość i szczerość w komunikacji z partnerami seksualnymi.

Kiedy udać się do specjalisty?

Dla utrzymania zdrowia seksualnego kluczowa jest także znajomość różnych sygnałów ostrzegawczych. Nie należy ich bagatelizować, wszelkie wątpliwości powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. W jakich przypadkach warto szukać pomocy?

1. Zaburzenia erekcji

Sporadyczne problemy ze wzwodem są zupełnie naturalne. Jednak, jeśli takie dolegliwości trwają przez dłuższy czas, to mogą świadczyć o różnych schorzeniach. Zaburzenia erekcji mogą towarzyszyć różnym chorobom ogólnoustrojowym. Bywają także przejawem zaburzeń emocjonalnych np. depresji.

Współcześnie dostępne są skuteczny preparaty farmakologiczne, które pomagają pacjentom z takim problemem. Jednak zażywanie ich na własną rękę może być zagrożeniem dla zdrowia i maskować objawy różnych chorób. Dlatego przyjmowanie takich leków warto skonsultować ze specjalistą.

2. Zmiany w wyglądzie narządów płciowych

Powodem do zgłoszenia się do lekarza powinny być też wszelkie niepokojące zmiany w wyglądzie okolic intymnych. Dotyczy to np. wysypki, guzków czy owrzodzeń.

3. Ból lub dyskomfort

Objawy takie jak ból i dyskomfort w okolicach narządów płciowych, moszny czy podbrzusza mogą sygnalizować występowanie schorzeń – np. infekcji, chorób zapalnych, czy problemów z prostatą. Warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

4. Problemy z oddawaniem moczu

Dolegliwością, która bardzo często występuje wśród mężczyzn, są także problemy z oddawaniem moczu. Dotyczą one np. konieczności częstego wstawania w nocy, aby oddać mocz. Może pojawić się także bolesne parcie na pęcherz. Takie objawy mogą świadczyć np. o rozwoju infekcji dróg moczowych lub przeroście prostaty. Aby skutecznie walczyć z tym problemem, konieczna jest wizyta u lekarza.

5. Problemy z płodnością

Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn mogą występować różne problemy z płodnością. Aby ustalić ich przyczynę i poznać możliwe sposoby leczenia konieczna jest wizyta w placówce medycznej zajmującej się leczeniem niepłodności.

6. Regularne badania profilaktyczne

Mężczyźni w różnym wieku mogą brać udział w badaniach profilaktycznych. Listę dostępnych programów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Każdy mężczyzna ma prawo do dbania o swoje zdrowie seksualne. Egzekwowanie tego prawa nie powinno być powodem wstydu i stresu. Warto o tym pamiętać, gdyż zaburzenia w sferze intymnej mogą wywierać negatywny wpływ również na inne dziedziny życia, a często są także objawem różnych problemów zdrowotnych.

 Bibliografia:

1. Jabłońska P, Nieckula M, Naworska B, et. al.: Źródła wiedzy studentów z zakresu seksualności i ich ocena oraz oczekiwania w tym zakresie. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2018; 24(2):142–146.

2. WHO European Regional Strategy on Sexual and Reproductive Health, Copenhagen, World Health Organization Regional Office for Europe, 2002.

3. Wer K, Szewczyk S, Wojciechowski M: Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn. ELIXIR, 2023; 1: 109–120.

4. Izdebski Z: Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. Seksuologia Polska 2012; 10(1): 1–8.

Programy profilaktyczne NFZ https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOlsztyński Bank Żywności przeprowadza się pod Dywity. “Duża pomoc wójta i starostwa”
Następny artykułCzy nauka języka obcego może być FUNtastyczną przygodą?