A A+ A++

Ocet jabłkowy, choć na kuchennych półkach nie jest nowym, ani odkrywczym składnikiem, w ostatnim czasie przeżywa swój renesans. Dzieje się tak za sprawą lekarzy i dietetyków, którzy coraz głośniej propagują jego walory smakowe oraz korzyści zdrowotne. To naturalny środek na wiele schorzeń, chorób i problemów z trawieniem. W prosty sposób możemy przygotować go w domu, a najlepiej smakuje ten na bazie kwaskowatych papierówek.

Czy z papierówek można zrobić ocet jabłkowy?

Bardzo wcześnie dojrzewają i równie szybko się psują. Jabłka papierówki to owoce, które już w lipcu napotkamy pod nogami podczas wędrowania po sadach lub ogrodach. Opłukane pod wodą stanowią smakowitą i szybką przekąskę. Kosze pełne niewielkich, ale soczystych owoców możemy wykorzystać do przygotowania pierwszych letnich przetworów. Zielone i zebrane z drzew niewielkie, ale pełne smaku jabłka papierówki wyśmienicie sprawdzą się w wielu przepisach. Użyjemy ich m.in. w:

  • ciastach,
  • dżemach,
  • musach,
  • sokach,
  • kompotach.

Bez trudu upieczemy je z mięsami, a nawet ukisimy w słoiku.  Na ich bazie warto przygotować jeszcze jeden przysmak, jakim jest ocet jabłkowy. To prawdziwy niezbędnik zarówno dla doświadczonych kucharzy, jak i sprytnych pań domu. Ekspresowo podbije smak potraw, a także rozprawi się zaciekami, brudnymi szybami czy oblepioną podłogą. Przepis nie wymaga wybitnych zdolności w gotowaniu. Wystarczy kilka podstawowych składników i sporo cierpliwości w oczekiwaniu na smakowity efekt.

Sprawdź: Wachowicz pije tę miksturę codziennie i nie choruje. Genialny eliksir za grosze

Domowy ocet jabłkowy z papierówek

Ryżowy, winny, balsamiczny czy spirytusowy. Różne rodzaje octu doskonale sprawdzą się nie tylko w potrawach, ale także ułatwią porządki i utrzymanie czystości w domu. Wśród nich w szczególności wybija się zwłaszcza jeden, którego zalety docenili nie tylko kucharze, ale także kosmetolodzy. Mowa o occie jabłkowym, którego wybitne walory smakowe, zdrowotne oraz pielęgnacyjne możemy przetestować samodzielnie. Wystarczy, że przygotujemy go z resztek kwaskowatych papierówek, które dojrzewają już od połowy lipca.

Składniki na ocet jabłkowy z papierówek

  • 3 kg obierek i gniazd nasiennych z papierówek
  • 5 łyżek cukru
  • 1,5 l przefiltrowanej i przegotowanej wody
  • 1 duży słój
  • lniana ściereczka lub gaza

Sprawdź: Rozprawi się z tłuszczem na brzuchu. Oponka przestanie wylewać się zza paska

Przygotowanie octu jabłkowego z papierówek

  1. Do garnka wlewamy podaną w przepisie porcję wody, dosypujemy cukier i stawiamy na kuchence. Włączamy średnią moc palnika i zagotowujemy do momentu rozpuszczenia się cukru.
  2. Naczynie wraz z zawartością odstawiamy na bok do całkowitego wystudzenia, a w międzyczasie czysty i wyparzony słoik napełniamy skórkami i gniazdami nasiennymi z papierówek.
  3. Resztki owoców w słoiku zalewamy przygotowaną wodą z cukrem, najlepiej w temperaturze pokojowej. Ważne, by płyn przykrył odpadki w całości.
  4. Wierzch słoika zakrywamy za pomocą gazy lub ściereczki, a następnie kładziemy na nim talerzyk i dodatkowo obciążamy kolejnym słoikiem. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Sprawdź: Oto kto nie powinien pić octu jabłkowego. Skutki mogą być opłakane

Po jakim czasie zlewamy ocet jabłkowy?

Tak przygotowany płyn codziennie oczyszczamy z zebranych na wierzchu szumowin, a co kilka dni mieszamy całość za pomocą drewnianej łyżki. Jak długo ma się robić ocet jabłkowy? Całkowity … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaprocka: Za Klicha zginęło więcej polskich generałów niż podczas wojny
Następny artykułJak wybrać basen ogrodowy? Spraw sobie odrobinę luksusu