A A+ A++

Igrzyska Olimpijskie i kolarstwo szosowe w wydaniu wyścigów ze startu wspólnego to kombinacja gwarantująca nieprzewidywalną rywalizację. Kto zdobędzie tytuł mistrza i mistrzyni olimpijskiej w Paryżu? Oto zapowiedź weekendowej rywalizacji!

Walkę o olimpijskie medale w kolarstwie szosowym w Paryżu kończą wyścigi ze startu wspólnego. W sobotę 3 sierpnia, od godziny 11:00 rywalizować będą mężczyźni, natomiast w niedzielę peleton kobiet wyruszy do boju o 14:00.

Oba wyścigi rozgrywane są na długich trasach (272 km dla mężczyzn, 158 km dla kobiet), w małych składach narodowych oraz bez komunikacji radiowej, która zwykle towarzyszy profesjonalnym wyścigom szosowym. To gwarancja nieprzewidywalnej rywalizacji i dobrego, choć bardzo długiego spektaklu.

Rywalizacja rozpoczyna się i kończy w cieniu Wieży Eiffla na moście Pont d’Iéna, który przecina Sekwanę między Ogrodami Trocadéro a Polami Marsowymi.

Pod biało-czerwonymi barwami w sobotę udział w niej weźmie Stanisław Aniołkowski, a w niedzielę mająca nadzieję na medal Katarzyna Niewiadoma oraz pomagające jej Marta Lach i Agnieszka Skalniak-Sójka.

Trasa wyścigu elity mężczyzn

Dystans wyścigu mężczyzn to aż 272 kilometrów, co przy zaledwie 90-osobowym peletonie, maksymalnie 4-osobowych reprezentacjach i braku łączności radiowej gwarantuje nieprzewidywalny scenariusz.

Trasa będzie się wiła wokół zachodnich obrzeży Paryża, kierując się po starcie z centrum miasta przez Paris Rive Gauche na pierwszy z trzynastu podjazdów, Côte des Gardes (14 km; 1,9 km, 6%), a następnie w stronę Wersalu.

Dalej poprowadzi na północ, mijając Château de Versailles, do następnego podjazdu, Côte de Saint-Germain-en-Laye (35 km; 1 km, 5,5%). Przecinając Plaine de Versailles, wykona pofałdowana rundę, z Côte des Mesnuls (85 km; 1,1 km, 6,1%) i kierując się przez Vallée de la Mauldre, minie ruiny zamku z XI wieku Château de Beynes.

Po opuszczeniu tej pętli droga zawróci do Plaine de Versailles i skręci w stronę Saint-Quentin-en-Yvelines, aby zrobić dłuższą rundę, obejmującą sześć podjazdów, z których cztery znajdują się na 18 kilometrach.

Za Côte de Port-Royal (141 km; 1 km, 5,5%), między kilometrami 166 i 184, wyrosną Côte de de Senlisse (166 km; 1,3 km, 5,3%), Côte de Herbouvillers (170 km; 800 m, 5,7%), Côte de Saint-Rémy-les-Chèvreuse (179 km; 1,3 km, 6,3%) i Côte de Châteaufort (183 km; 900 m, 5,7%). W dalszej kolejności pojawi sie Côte de Bièvers (196 km; 1,2 km, 6,5%), którego nachylenie początkowych 500 metrów dochodzi do 9,3%.

Po opuszczeniu drugiej dużej pętli nastąpi powrót do centrum Paryża. Po drodze ponownie wyrośnie Côte de Pavé des Gardes (204 km; 1,3 km, 6,5%), tym razem od trudniejszej strony, gdyż ostatnie 700 metrów ma średnio ponad 9%.

Na koniec pozostanie wymagająca 18,4-kilometrowa runda, z trzykrotnym podjazdem na wzgórze Montmartre (226 km, 244 km, 263 km; 1 km, 6,5%), po wyłożonej kostką wąskiej uliczce.

Dojazd do mety to płaski odcinek wzdłuż Sekwany, obok Quai d’Orsay, na Pont d’Iéna.

Podjazdy na olimpijskiej trasie mężczyzn:

1. Côte des Gardes (14 km – 258 km przed metą; 1,9 km, 6%)
2. Côte de Saint-Germain-en-Laye (35 km – 237 km przed metą; 1 km, 5,5%)
3. Côte des Mesnuls (85 km – 187 km przed metą; 1,1 km, 6,1%)
4. Côte de Port-Royal (141 km – 131 km przed metą; 1 km, 5,5%)
5. Côte de de Senlisse (166 km – 106 km przed metą; 1,3 km, 5,3%)
6. Côte de Herbouvillers (170 km – 102 km przed metą; 800 m, 5,7%)
7. Côte de Saint-Rémy-les-Chèvreuse (179 km – 93 km przed metą; 1,3 km, 6,3%)
8. Côte de Châteaufort (183 km – 89 km przed metą; 900 m, 5,7%)
9. Côte de Bièvers (196 km – 76 km przed metą; 1,2 km, 6,5%)
10. Côte de Pavé des Gardes (204 km – 68 km przed metą; 1,3 km, 6,5%)
11. Côte de la butte Montmarte (226 km – 46 km przed metą; 1 km, 6,5%)
12. Côte de la butte Montmarte (244 km – 27,7 km przed metą)
13. Côte de la butte Montmarte (263 km – 9,3 km przed metą)

Trasa wyścigu elity kobiet

Trasa wyścigu kobiet liczy 158 kilometrów, z 9 podjazdami o sumarycznym przewyższeniu 1700 metrów.

Początek i koniec będzie taki sam co u mężczyzn, zabraknie natomiast pierwszej pętli, a druga duża pętla pojawi się w wersji skróconej i obejmie inne wzgórze, Côte de Cernay-la-Ville (1,1 km, 3,9%).

Na koniec zawodniczki wykonają 2 okrążenia po 18,4 kilometra, z trzykrotnym podejściem na Côte de la Butte Montmartre.

Podjazdy na olimpijskiej trasie kobiet:

1. Côte des Gardes (14 km – 144 km przed metą; 1,9 km, 6%)
2. Côte de Port-Royal (38 km – 120 km przed metą; 1 km, 5,5%)
3. Côte de de Cernay-la-Ville (62 km – 96 km przed metą; 1,1 km, 3,9%)
4. Côte de Saint-Rémy-les-Chèvreuse (72 km – 86 km przed metą; 1,3 km, 6,3%)
5. Côte de Châteaufort (76 km – 82 km przed metą; 900 m, 5,7%)
6. Côte de Pavé des Gardes (89,5 km – 68 km przed metą; 1,3 km, 6,5%)
7. Côte de la butte Montmarte (112 km – 46 km przed metą; 1 km, 6,5%)
8. Côte de la butte Montmarte (130 km – 27,7 km przed metą)
9. Côte de la butte Montmarte (148 km – 9,3 km przed metą)

Obsada wyścigu kobiet

Do wyścigu przystąpią 93 zawodniczki, z 54 krajów, w tym trzy reprezentantki Polski: Katarzyna Niewiadoma, Marta Lach i Agnieszka Skalniak-Sójka. Na starcie stanie też zawodniczka z Olimpijskiej Reprezentacji Uchodźców i dwie reprezentantki Afganistanu.

Zespołem do pokonania na papierze są Holenderki, aczkolwiek nie tylko pomarańczowa kadra przywiozła do Paryża naszpikowany gwiazdami skład. Tu będą musiały się dogadać Marianne Vos i Lorena Wiebes, obie znakomite sprinterki. Demi Vollering w tym układzie wygląda na zawodniczkę mającą niewdzięczną rolę doprowadzenia do finiszu z peletonu, ale najlepszej zawodniczce świata w głowie też złoty medal olimpijski.

fot. (c) Flanders Classics

Silnie wspierana jest Lotte Kopecky, na którą popracują trzy koleżanki z reprezentacji. Belgijka powinna być dobrze dysponowana i może wybierać między finiszem z grupki a atakiem na podjeździe. Kolarstwo szosowe w planie Kopecky na Igrzyska to pierwszy przystanek: jeśli nie wyjdzie, pozostają wyścigi torowe.

Włoszki w składzie mają Elisę Longo Borghini i Silvię Persico, które obstawią ataki, oraz Elenę Cecchini i Elisę Balsamo, które gotowe są rozegrać finisz z grupy. To ich praca będzie kluczem do ograniczenia pola manewru Holenderek i Belgijek.

Jedną z faworytek jest Katarzyna Niewiadoma, która po raz kolejny musi dobrze trafić z reakcjami i wkładaniem sił w akcje zaczepne. Polkę obserwowały będą uważnie Włoszki, Belgijki i Holenderki, które wiedzą, że ataku polskiej zawodniczki nie mogą przespać. Czarnym koniem może okazać się Marta Lach, a Agnieszka Skalniak-Sójka powinna postarać się o zabranie w pierwszą ucieczkę.

fot. A.S.O./Thomas Maheux

Brytyjki nie są tu może najbardziej utytułowane, ale mają opcje na chaotyczny wyścig. Elizabeth Deignan powinna pokryć najważniejsze akcje, Anna Henderson, Elinor Barker i Anna Morris powinny za to chronić Pfeiffer Georgi, która na finiszu z okrojonej grupki ma spore szanse.

Ciekawymi “jokerami” w tej rozgrywce są Kim Cadzow z Nowej Zelandii, której pomoże tylko Niamh Fisher-Black oraz Alison Jackson z Kanady, która może liczyć tylko na Olivię Baril. Ciekawe również jak wyścig rozegrają Amerykanki – Chloe Dygert i Kristen Faulkner nie mogą liczyć na finisz, będą musiały zatem kombinować jak rozkręcić akcję, w której nie znajdą się sprinterki.

fot. Unipublic / Sprint Cycling Agency

W znakomitej formie jest Francuzka Juliette Labous, a po występie na czasówce kolejne złoto interesuje Australijkę Grace Brown. Osamotnione są za to Węgierka Blanka Vas i reprezentantka RPA Kimberley Pienaar, ale ich obecność w czołówce nie zdziwi.

Obsada wyścigu mężczyzn

Na liście startowej znajduje się 90 zawodników z 54 krajów, w tym Stanisław Aniołkowski, samotnie reprezentujący Polskę.

Reprezentacja Belgii z Remco Evenepoelem, Woutem van Aertem i Jasperem Stuyvenem posiada najlepsze karty, gotowe rozegrać wyścig po swojemu i odporne na różna scenariusze. Kolarstwo szosowe i Igrzyska to jednak kombinacja, która często sprawia, że faworyci na papierze takimi pozostają, dlatego Evenepoel i Van Aert muszą się dobrze dogadać, by nie przespać swojej szansy i nie zmarnować pracy kolegów.

Julian Alaphilippe atakuje na Poggio w finale Mediolan-San Remo

fot. POOL BETTINI/LaPresse

Dobrze wyglądają akcje Francuzów, którzy mogą postawić na rozkręcającego się Juliana Alaphilippe’a, ale w razie niewypału ze strony byłego mistrza świata, mają w odwodzie Valentina Madouasa.

Mathieu van der Poel daje nadzieję na medal Holandii, choć wsparcie tylko dwóch kolegów ograniczy jego pole manewrowania. 29-latek nie ma jednak oporów przed atakowaniem we wczesnej fazie wyścigu, za nim dobrze przepracowany Tour de France, więc jego nieobecność w czołówce będzie niespodzianką. Van der Poel będzie raczej stawiał na samotną akcję, ale jego szanse na finiszu z grupki wyglądają bardzo dobrze, nawet jeśli sprint po 270 kilometrach to niewiadoma.

Tom Pidcock w sobotę przeskoczy z bezdroży na szosę. Brytyjczyk dopiero co został mistrzem olimpijskim w MTB cross-country i na wzgórzach pod Paryżem spróbuje włączyć tryb klasyków. Jeśli uda mu się zregenerować, powinien być jednym z kandydatów do medalu, tym bardziej, że pomoże mu trzech silnych kolegów.

Tom Pidcock na trasie Strade Bianche

fot. LaPresse

Sprint z grupki, nawet jeśli utworzonej po serii skoków, to klimat Duńczyka Madsa Pedersena i Australijczyka Michaela Matthewsa. Pedersen nie ukończył Tour de France po kraksie i powinien być stosunkowo wypoczęty na tym etapie sezonu, a jazdą w klasykach pokazał, że nie boi się wziąć na siebie odpowiedzialności za ataki i urządzanie życia rywalom na 150 kilometrów przed metą.

Za Matthewsem nie przemawiają żadne konkretne wyniki z tego sezonu. Australijczyk to spec od klasyków, kolarz świetnie przygotowany do imprez mistrzowskich, który przetrzyma pagórki i potrafi zafiniszować. Brakuje mu jednak szczęścia, a w rezultacie również pewności siebie.

W gronie faworytów warto wymienić też Włocha Alberto Bettiola, który świetnie powinien się czuć na krótkich podjazdach i na kostce, a także Szwajcara Marca Hirschiego, który błyszczał w Czech Tour i świetnie jeździ wyścigi jednodniowe.

fot. Lapresse

Kto w takim wyścigu może okazać się jokerem? Przy dobrym dniu to może być dzień Bena Healy’ego z Irlandii lub Oiera Lazkano (Hiszpania), okazja na dobrą ucieczkę dla Tomsa Skujinsa z Łotwy, a być może dla Matteo Jorgensona reprezentującego Stany Zjednoczone, zadziwiającego żywotnością Kanadyjczyka Dereka Gee lub przywdziewającego koszulkę Ekwadoru Jhonatana Narváeza.

Igrzyska Olimpijskie w archiwum “Rowery.org”

Rok Wyścig Złoto Srebro Brąz
Igrzyska Olimpijskie – Paryż 2024
2024 wyścig ze startu wspólnego kobiet
2024 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn
2024 jazda indywidualna na czas kobiet Grace Brown Anna Henderson Chloe Dygert
2024 jazda indywidualna na czas mężczyzn Remco Evenepoel Filippo Ganna Wout van Aert
Igrzyska Olimpijskie – Tokio 2021
2021 wyścig ze startu wspólnego kobiet Anna Kiesenhofer Annemiek van Vleuten Elisa Longo Borghini
2021 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Richard Carapaz Wout van Aert Tadej Pogacar
2021 jazda indywidualna na czas kobiet Annemiek van Vleuten Marlen Reusser Anna van der Breggen
2021 jazda indywidualna na czas mężczyzn Primoz Roglic Tom Dumoulin Rohan Dennis
Igrzyska Olimpijskie – Rio de Janeiro 2016
2016 jazda indywidualna na czas kobiet Kristin Armstrong Olga Zabelinskaya Anna van der Breggen
2016 jazda indywidualna na czas mężczyzn Fabian Cancellara Tom Dumoulin Chris Froome
2016 wyścig ze startu wspólnego kobiet Anna van der Breggen Emma Johansson Elisa Longo Borghini
2016 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Greg van Avermaet Jakob Fuglsang Rafał Majka
Igrzyska Olimpijskie – Londyn 2012
2012 jazda indywidualna na czas kobiet Kristin Armstrong Judith Arndt Olga Zabelinskaya
2012 jazda indywidualna na czas mężczyzn Bradley Wiggins Tony Martin Chris Froome
2012 wyścig ze startu wspólnego kobiet Marianne Vos Elizabeth Armitstead Olga Zabelinskaya
2012 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Aleksander Winokurow Rigoberto Uran Alexander Kristoff
Igrzyska Olimpijskie – Pekin 2008
2008 jazda indywidualna na czas kobiet Kristin Armstrong Emma Pooley Karin Thürig
2008 jazda indywidualna na czas mężczyzn Fabian Cancellara Gustav Erik Larsson Levi Leipheimer
2008 wyścig ze startu wspólnego kobiet Nicole Cooke Emma Johansson Tatiana Guderzo
2008 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Samuel Sanchez Davide Rebellin *
Fabian Cancellara
Aleksandr Kolobnev
Igrzyska Olimpijskie – Ateny 2004
2004 jazda indywidualna na czas kobiet Leontien Zijlaard-Van Moorsel Deirdre Demet-Barry Karin Thürig
2004 jazda indywidualna na czas mężczyzn Tyler Hamilton **
Wiaczesław Jekimow
Bobby Julich Michael Rogers
2004 wyścig ze startu wspólnego kobiet Sara Carrigan Judith Arndt Olga Slyusareva
2004 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Paolo Bettini Sergio Paulinho Axel Merckx
Igrzyska Olimpijskie – Sydney 2000
2000 jazda indywidualna na czas kobiet Leontien Zijlaard-Van Moorsel Mari Holden Jeannie Longo-Ciprelli
2000 jazda indywidualna na czas mężczyzn Wiaczesław Jekimow Jan Ullrich Lance Armstrong ***
2000 wyścig ze startu wspólnego kobiet Leontien Zijlaard-Van Moorsel Hanka Kupfernagel Diana Ziliute
2000 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn Jan Ullrich Aleksander Winokurow Andreas Klöden
* Davide Rebellin stracił medal olimpijski za oszustwo: badanie antydopingowe wykazało, że stosował erytropoetynę.
** Tyler Hamilton oddał medal olimpijski po przyznaniu się do stosowaniu dopingu w 2011 roku. Amerykanin już w 2004 roku miał pozytywny test antydopingowy podczas Igrzysk, ale błąd laboratorium antydopingowego uniemożliwił ukaranie go w tym czasie.
*** Lance Armstrong został wykreślony z listy medalistów przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2013 roku po tym jak śledztwo Amerykańskiej Agencji Antydopingowej udowodniło, że przez większość zawodowej kariery systematycznie stosował zabronione środki wspomagające. Armstrong przyznał się do tych praktyk.

Listy startowe

Wyścig elity kobiet

Wyścig elity mężczyzn

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMagazyn Olimpijski Paryż 2024 – 01.08. Transmisja TV oraz stream online
Następny artykułLESS: Rejestracja zmian w statucie Emitenta