Czy istnieje szansa żeby ograniczyć liczbę spraw wpływających do prokuratur rejonowych? W 2023 r. to ponad 1 mln 100 tys.?
Bez zmiany przepisów prawa karnego materialnego nie. Jedynie ograniczenie tzw. kognicji mogłoby doprowadzić do odciążenia zarówno prokuratorów, jak i później sędziów orzekających w sprawach karnych o przestępstwo. Krótko mówiąc, niektóre przestępstwa musiałyby stać się wykroczeniami. Przykładowo można by podnieść granicę kwotową między przestępstwem a wykroczeniem przy kradzieży czy zniszczeniu mienia. Niektórzy prokuratorzy opowiadają się za „przepołowieniem” oszustwa, czyli wprowadzeniem progu kwotowego przy tego rodzaju przestępstwie. Można się zastanowić, czy groźby karalne albo naruszenie miru domowego nie mogłyby stać się wykroczeniem. Tak samo jak posiadanie miękkich narkotyków na własny użytek. Ale jak to zwykle bywa, kij ma dwa końce i nie wiadomo, czy nie skończyłoby się to spadkiem bezpieczeństwa obywateli.
Czytaj więcej
Jak można pomóc tym najbardziej obciążonym prokuratorom w pracy?
Najprostszą drogą jest wzmocnienie kadrowe pionów dochodzeniowych Policji wykwalifikowanymi funkcjonariuszami. W prokuraturach rejonowych każdy prokurator powinien mieć asystenta. Z przeszkolonym asystentem prokurator mógłby zrobić dwa razy tyle. Problemem są jednak niskie zarobki asystentów. Dobrym kierunkiem jest uproszczenie procedur. Na przykład zniesienie niepotrzebnego obowiązku przedłużania dochodzeń i śledztw, ograniczenie nadzorów i monitoringów. Byłbym również za zwiększeniem oportunizmu w ściganiu na wzór niemiecki, gdzie przestępstwa d … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS