Tak ogłuszający doping, jaki powitał wbiegających na boisko Juliena Lyneela i Remiego Bassereau, rzadko się słyszy na turniejach siatkówki plażowej. Ale organizatorzy igrzysk w Paryżu zadbali o to, aby mecze tej dyscypliny robiły wrażenie. Trybuny na 12 tysięcy osób, a przede wszystkim ulokowanie boiska tuż obok symbolu Francji zrobiło swoje. Z racji tego wygrana 2:0 z Lyneelem i Bassereau, która przypieczętowała awans Bartosza Łosiaka i Michała Bryla do 1/8 finału, zapewne na długo zostanie w pamięci Polaków.
Podczas igrzysk w Rio de Janeiro siatkarze plażowi rywalizowali na słynnej plaży Copacabana, a podczas igrzysk w Paryżu zapewniono im co najmniej równie atrakcyjną lokalizację. Bo trudno inaczej nazwać sąsiedztwo wieży Eiffla. A jak jeszcze do tego doda się, że Bryl i Łosiak grali wieczorem przeciwko duetowi gospodarzy, to już łatwo sobie wyobrazić, że wyglądało to magicznie.
– Jasne, będziemy mieć przeciwko sobie publiczność, choć parę osób będzie z nami – rzucił przed tym meczem Łosiak. A potem ze śmiechem dodał, że pewnie łącznie będzie to 10 osób.
Było ich więcej, choćby przez to że na trybunach pojawili się m.in. dwaj siatkarze halowej reprezentacji Polski – Grzegorz Łomacz i Łukasz Kaczmarek. Ten drugi zna się z Brylem z okresu nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Wsparcie dla topowego krajowego duetu było w czwartkowy wieczór widać i słychać. Widać dzięki biało-czerwonym flagom, a słychać dzięki skandowanemu od czasu do czasu “Polska, Polska”. Ale przewagę i to przygniatającą mieli oczywiście francuscy fani, którzy od początku stworzyli niesamowite widowisko.
Jeszcze przed meczem w górę poszły flagi i rozłożono sektorówkę. A gdy tylko zaczął się mecz, to każdy punkt Lyneela i Bassereau był nagradzany wrzawą, a ten zdobywany przez Polaków jękiem zawodu. Tyle że na początku było słychać tylko jęk, bo Biało-Czerwoni objęli ekspresowo prowadzenie 5:0. Francuzi poprosili wtedy o przerwę, a cała publiczność zaczęła mocno tupać. Wrażenie niesamowite.
Ciekawie było też wtedy, gdy kibice zaczęli podczas jednej z kolejnych przerw skakać i tańczyć. Bryl i Łosiak zgodnie z przypuszczeniami wygrali, psując zabawę tłumowi, choć ten długo tego nie rozpamiętywał. Skupił się też chwilę później na oczekiwaniu na kolejny mecz, a w ramach oczekiwania wieżę Eiffla rozbłysła setkami małych światełek.
Nie dziwi więc, że na meczach siatkówki plażowej podczas tych igrzysk pojawia się wielu fotoreporterów pracujących przy igrzyskach. Zwłaszcza o zachodzie słońca. Wtedy też co chwilę na schodkach przystają kibice i robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Bez wątpienia część z nich kupiła bilety właśnie po to.
– Piękniejszej lokalizacji podczas tej imprezy nie ma – przyznaje z przekonaniem jeden z polskich fotoreporterów akredytowanych na tych igrzyskach.
Bryl i Łosiak oraz Lyneel i Bassereau w przeszłości grali już ze sobą także w bardzo ciekawej lokalizacji, która jest bardzo dobrze znana miłośnikom tenisa. Boisko umieszczono bowiem na korcie im. Rolanda Garrosa. Zorganizowano tam turniej, który miał promować obecne igrzyska. Polacy jednak nie wspominają zbyt dobrze tamtego miejsca.
– To był właściwie obiekt zamknięty. Ta piłka inaczej się zachowuje. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wieje. Trzeba się przyzwyczaić do innych warunków – opowiadał Bryl.
A jakie mają zdanie o Eiffel Tower Stadium? – Bardzo przyjemny obiekt. Na dole nie ma poczucia molochu. Zawodnicy czują przestrzeń na zagrywce i jak wystawiają, to nie jest jak w hangarze, gdzie nie ma punktów odniesienia. To z perspektywy zawodnika. A dla widza? Ekstra jest to, że na górze boisko wydaje się dużo większe niż na dole – ocenia trener Polaków Grzegorz Klimek.
Po igrzyskach paryski obiekt zostanie rozebrany, ale wspomnienia z rozegranych tam meczów zostaną w przypadku siatkarzy plażowych zapewne na zawsze. Bryl i Łosiak zaś choć chwalą sobie urok tej areny, to przede wszystkim liczą, że okaże się ona dla nich szczęśliwsza niż Copacabana i tokijskie boisko, na których żaden z nich (grali z innymi partnerami) nie dotarł do ćwierćfinału.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS