Szpital Miejski nr 4 znalazł się w Krajowej Sieci Onkologicznej, co otwiera drogę do pozyskania z KPO środków na onkologię. Fundusze otrzymają podmioty zakwalifikowane do poszczególnych poziomów zabezpieczenia opieki onkologicznej (SOLO) z przeznaczeniem na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe związane z działalnością onkologiczną.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) zakłada trzy poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej przez Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego – SOLO I, SOLO II i SOLO III. – Nasz poziom SOLO I wskazuje, że medycyna zabiegowa w Gliwicach jest w tej chwili na bardzo wysokim poziomie. Zostało to potwierdzone właśnie poprzez kwalifikację do grona Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego. To ogromna zasługa urologów, chirurgów, ortopedów oraz zespołów medycznych zapewniających pacjentom onkologicznym jak najlepsze możliwości leczenia operacyjnego – mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
– Mamy mocno skonkretyzowane plany. Chodzi o kształcenie specjalistów i doskonalenie umiejętności w obszarze chirurgii małoinwazyjnej. Tu będzie duże pole do działania (…) Musimy pamiętać o demografii i o tym, że chorych po 50, 60 czy 70 roku życia będziemy przyjmować częściej. To efekt zmian cywilizacyjnych i trzeba się do tego solidnie przygotować. Te środki na pewno będą do tego potrzebne – podkreśla dr Kamil Knut, ordynator oddziału chirurgii ogólnej w gliwickiej lecznicy.
Tylko w 2023 roku oraz w pierwszej połowie 2024 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadzono blisko 1400 operacji onkologicznych m.in. u pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami nerki, prostaty, jelita grubego, a także guzów przerzutowych do kości.
– Naszym największym atutem jest to, że możemy zaoferować chorym zaawansowane możliwości leczenia operacyjnego z uwagi na wdrożenie na gliwickiej urologii systemu chirurgii robotycznej. Korzyści dla pacjenta jest bardzo wiele: od szybszej i efektywniejszej regeneracji po zabiegu przez mniejszą utratę krwi i mniejsze ryzyko powikłań – wyjaśnia dr n.med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Rozporządzenie określające kryteria kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej ukazało się w lipcu 2024 roku. Dzięki temu będą ogłoszone konkursy na onkologię dla zakwalifikowanych placówek. Łączna wartość konkursu to prawie 5,5 mld zł. Środki pochodzą z KPO.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS