Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Od jutra wchodzą ważne zmiany w realizacji recept rocznych.
– Od 1 sierpnia 2024 r. system (P1) wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Po co zmiany w realizacji recept?
Cel zmiany? “Uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie jasnych i czytelnych informacji” – wyjaśnia ministerstwo. Osoby uprawnione do wystawienia takich recept będą je wystawiać zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania.
– Kwestia rozszerzenia możliwości dawkowania wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia – wyjaśnia ministerstwo.
Przedłużenie okresu przejściowego ma umożliwić jak największej liczbie wystawców recept dostosowanie się do nowych wymogów oraz dać dostawcom systemów informatycznych więcej czasu na aktualizację oprogramowania gabinetowego działającego w ramach „systemu P1”.
Do jakich recept odnoszą się zmiany?
Zmiany dotyczą recept rocznych, ważnych przez 365 dni, zwłaszcza tych z okresem stosowania od 121 do 360 dni. W przypadku recept z krótszym okresem stosowania, tj. do 120 dni, oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu – według dotychczasowych lub nowych zasad – będzie zależał od decyzji wystawcy recept. Dla większości recept ważnych do 30 dni sposób ordynacji nie ulegnie zmianie.
Wymóg stosowania nowych zasad nie dotyczy recept na: leki recepturowe; leki sprowadzane w ramach importu docelowego; produkty o złożonych strukturach opakowania.
Najważniejsze zmiany
Rozszerzenie dawkowania polegać będzie na podawaniu na recepcie następujących informacji: okres stosowania leku, ilość i jednostka dawki, częstotliwość podania, liczba opakowań, opcjonalnie: szczegółowe informacje dotyczące stosowania dla pacjenta.
Dawkowanie leku będzie mogło być określane w różny sposób, w zależności od postaci leku. Dotychczas wytyczne dotyczące przyjmowania leków były podawane w sposób opisowy, co uniemożliwiało systemom teleinformatycznym precyzyjne obliczenie ilości leku potrzebnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Ponadto, informacje o okresie stosowania i sposobie przyjmowania leku były rzadko umieszczane na recepcie, co prowadziło do różnej interpretacji przez pacjentów (np. przyjmowania leku aż do wyczerpania zawartości opakowania).
Zasady dawkowania
Ministerstwo w komunikacie podaje najpopularniejsze oraz budzące wątpliwości schematy dawkowania w zależności od produktu leczniczego
krople – można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:
- w kroplach np. 4 krople na 1 dzień,
- w pełnych opakowaniach np. 1 opakowanie na 14 dni,
- w mililitrach np. 0,4 ml na 1 dzień,
insuliny – można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:
- w jednostkach międzynarodowych np. 5 j.m. na 1 dzień,
- w mililitrach,
maści – można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:
- w opakowaniach np. 2 opakowania na 45 dni,
- w gramach np. 10 g na 7 dni,
tabletki/kapsułki – można określić dawkowanie w analogicznej jednostce np. 1 tabl./1 kaps.
Ważne informacje dla farmaceuty i apteki
Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie, ważnych 365 dni, z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, wprowadziły ograniczenia w zakresie ilości wydawanego w aptece leku w określonym czasie. Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta.
Dla recept rocznych lub z okresem stosowania powyżej 120 dni, w przypadku braku zwrócenia przez system e-zdrowie (P1) informacji o ilości produktu do wydania, osoba wydająca produkt wydaje ilość zaordynowaną, w terminie ważności recepty, jednak z zachowaniem warunku jednorazowego wydania na maksymalnie 120 dni kuracji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS