Po kilkunastotygodniowym przestoju wznowiono prace na placu budowy boiska przy I LO w Chełmie. Inwestycja będzie droższa – być może nawet o milion złotych – ze względu na dodatkowe roboty ziemne i badania archeologiczne. Urzędnicy zapowiadają, że boisko będzie gotowe na koniec listopada.
Od ubiegłego roku trwała budowa boisk wielofunkcyjnych przy trzech chełmskich szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym i podstawówkach nr 5 i 8. Wyłonionymi w przetargu wykonawcami boisk przy SP nr 8 i SP nr 5 było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Andrzej Wróbel z Jaszczowa (już zakończyło tam prace), a boisko przy I LO buduje firma ACTIVA Longin Witkowski z Łodzi. Na te inwestycje chełmski ratusz otrzymał ponad 5,5 miliona złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a ich wartość to ponad 11 mln zł. Koszty będą jednak wyższe, bo doszły dodatkowe prace przy I LO. Pod koniec ub.r. podczas tamtejszych robót ziemnych natrafiono na pozostałości dawnej osady przygrodowej tj. m.in. ziemianki, półziemianki, ale także na pochodzące z dużo późniejszego okresu groby żołnierzy, koni. W związku z odkryciami trwały prace archeologiczne. Dla naukowców to żadna tajemnica, że kiedyś w tym miejscu istniała rozległa osada, wpisana wiele lat temu do rejestru zabytków. Odkrycia przy budowie boiska to potwierdzały. Prace na dłuższy czas utknęły jednak w martwym punkcie. Do sprawy na ostatniej sesji rady miasta odniósł się Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Mówił, że w związku z dodatkowymi pracami archeologicznymi na placu budowy boiska przy „Czarnieckim” miasto ma milion złotych nieprzewidzianego wydatku, a nie może odmówić pieniędzy na ten cel.
– Nie jest przesądzone, że będzie to milion złotych – precyzuje Gabinet Prezydenta Chełma. – Trwają jeszcze rozmowy i ustalenia w tej sprawie. Ogólny koszt się jednak zwiększył ze względu na wykonanie robót ziemnych pod badania archeologiczne, które były dość rozległe i długotrwałe. Prace zostaną wznowione w ciągu kilku dni. Termin ich zakończenia to koniec listopada.
24 lipca br. otrzymaliśmy informację z ratusza, że prace na placu budowy boiska przy I LO zostały już wznowione.
Tysiące zabytków
Rozległa osada o charakterze rzemieślniczym w okolicy I LO funkcjonowała do szesnastego wieku. Na istnienie osady rzutował dostęp wody tj. dopływ Uherki, zlokalizowany w pobliżu dzisiejszego lodowiska przy ul. Sienkiewicza. Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, mówi, że podczas dotychczasowych badań archeologicznych przy I LO przebadano 27 arów, na których odkryto 826 obiektów nieruchomych tj. półziemianek, piwnic, dołów posłupowych, a także ok. 10 tysięcy zabytków ruchomych. Wśród tych ostatnich są fragmenty ceramiki, naczyń, kości zwierzęce, szklane bransolety, wyroby z metali kolorowych.
– Dużą ciekawostką jest pierścień, zachowany w stanie idealnym i w tym przypadku poproszono o konsultacje zagranicznych naukowców, bo dotąd takiego unikatowego znaleziska w Chełmie nie było – mówi kierownik P. Wira. – Jest to teren bardzo cennych odkryć. (mo)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS