A A+ A++

Miasto Lublin zostało partnerem Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Dzięki współpracy organizatorów Festiwalu z Lubelskim Funduszem Filmowym, po raz pierwszy w programie wydarzenia pojawi się sekcja „Lubelskie”, w ramach której widzowie będą mogli obejrzeć filmy kręcone m.in. w naszym mieście. Tegoroczna, 25. edycja Akademii odbędzie się w dniach 8-15 sierpnia.

– Nawiązanie współpracy z organizatorami Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu to kolejny etap realizacji idei budowania sieci regionalnej, mającej na celu rozwój i promocję kultury Lubelszczyzny wpisanej w nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Bardzo nas cieszy, że pozyskaliśmy tak ważnego partnera i zostaliśmy zaproszeni do włączenia się w organizację jubileuszowej edycji Festiwalu. Jestem pewna, że zaproponowane przez Lubelski Fundusz Filmowy produkcje spotkają się z uznaniem publiczności, a kolejne lata wspólnej pracy będą przynosić nowe, interesujące działania – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu jest „3x Bliżej – bliżej kina, bliżej twórców, bliżej widzów”. W tym roku przez siedem dni festiwalowych uczestniczki i uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć filmy z 38 krajów, wyświetlane w ramach 14 sekcji i 3 retrospektyw. Letnia Akademia Filmowa to także interesujące prelekcje i spotkania z twórcami. W tegorocznej edycji będzie ich ponad 90. Jest to również jedyny festiwal filmowy, którego pogram został ułożony z myślą o całych rodzinach – w harmonogramie wydarzenia znalazły się także propozycje dla najmłodszych widzów. W tym roku to 21 filmów w blokach z kategoriami wiekowymi 6+, 9+ i 14+, 10 warsztatów oraz 11 prelekcji. Jedną z nowości tegorocznej edycji jest sekcja „Lubelskie”, w ramach której organizatorzy we współpracy z Lubelskim Funduszem Filmowym zgromadzili filmy, przedstawiające Lublin i Lubelszczyznę z nieoczywistej strony.

– Twórcy LAF starają się zapewnić festiwalowej publiczności szeroki wybór produkcji z różnych stron świata, poruszających zróżnicowaną tematykę. Wyjątkowość tegorocznej edycji jest oczywiście związana z jubileuszem, czyli 25-leciem Akademii. Podkreślamy, że Festiwal od zawsze pokonywał dystans i był bliżej – bliżej kina, widzów, bliżej Lubelszczyzny, którą tak kochają filmowcy – mówi Dagmara Molga, Dyrektorka Festiwalu.

W sekcji lubelskiej Festiwalu widzowie obejrzą 3 produkcje, których tłem akcji jest Lublin. Wszystkie powstały przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Lubelskiego Funduszu Filmowego Miasta Lublin:

  • „Ta cholerna niedziela” – film animowany autorstwa Przemysława Kotyńskiego, przedstawiający Lublin z lat 30. Głównym bohaterem opowieści jest komisarz – twardziel po przejściach z reputacją bezkompromisowego stróża prawa i bardzo indywidualnym podejściem do bandytów i przepisów. Jak się okaże, do zasad i moralności również. Fabuła sprawia, że razem z filmowcem podróżujemy w czasie. Opowiadana historia genezą sięga XVII w. i jest swoistym łącznikiem między trzema płaszczyznami czasowymi, w których poznajemy historię Zamku Lubelskiego i skarbu scalającego opowieść;
  • „Pokojówka” – film w reżyserii Rafała Brylla. Dokument z elementami animacji jest świadectwem prawdziwych wydarzeń. Reżyser opowiada historię Ewy Waleckiej, byłej więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, która pracowała przez pewien czas, jako pokojówka w domu komendanta obozu. Doświadczyła okrucieństwa i zła, ale spotkała się także z dobrocią, przyjaźnią i pomocą od tych, od których nigdy nie spodziewałaby się jej otrzymać. Jej przyjaźń z żoną komendanta obozu wydaje się dzisiaj wręcz nierealna. Przeżyła obóz i po wojnie przez wiele lat, aż do śmierci mieszkała w Lublinie, będąc aktywnym świadkiem tych wydarzeń i działając na rzecz utrzymania pamięci o miejscach zagłady;
  • „Przysięga Ireny” – film fabularny Louise Archambault. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. Bohaterka tych wydarzeń w 1982 r. została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nélisse i Dougraya Scotta. W obsadzie polsko-kanadyjskiej koprodukcji znaleźli się również: Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr oraz Eliza Rycembel.

Ponadto w tej sekcji zaplanowano także pokaz filmu „Motór” Wiesława Palucha, którego akcja rozgrywa się w Biłgoraju.

Współpraca Miasta Lublin i Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu została zainicjowana w ramach idei realizowanej przez Lublin, jako element starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. To kolejne działanie obok Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego wpisujące się w tworzenie regionalnej sieci miast, gmin i powiatów, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Więcej informacji o Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz szczegółowy program wydarzenia znajdują się na stronie Festiwalu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystarczy kwadrans. Zalej te zioła wodą i wymocz stopy
Następny artykuł“Wicked”: zobaczcie materiał z planu magicznej opowieści