Z jakiego powodu powinniśmy się zainteresować rehabilitacją? Dlaczego może być skierowana właśnie do nas? I czy może stać się przysłowiowym „lekiem na całe zło”? O to, i nie tylko, pytamy w Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu.
Rehabilitacja jest ważnym elementem procesu leczenia i powrotu do zdrowia. Ale czy wyłącznie?
– Rehabilitacja po pierwsze ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej (przykładowo po kontuzji, operacji czy w związku z chorobą). Pomaga odbudować zarówno siłę mięśniową, jak i zwiększyć zakres ruchu, co w połączeniu z technikami złagodzenia bólu ma poprawić jakość życia pacjenta.
To znaczy?
– Odpowiednia rehabilitacja zwiększa jego samodzielność. Uczy technik radzenia sobie z ograniczeniami fizycznymi, pozwala na większą niezależność, prowadzi do powrotu do codziennych aktywności, hobby, a nawet pracy zawodowej.
Czy rehabilitacja działa wyłącznie na aspekt fizyczny?
– Rehabilitacja często obejmuje też aspekty psychiczne. Jest spersonalizowana, opiera się na współpracy z zespołem medycznym. Ten z kolei może pomóc pacjentom uporać się nie tylko z ograniczeniami fizycznymi, ale i z towarzyszącym im frustracjom.
Rehabilitanci pełnią poniekąd funkcję terapeuty?
– Rehabilitant, oprócz odpowiednich kwalifikacji i zawodowych umiejętności, musi posiadać pewne cechy osobowościowe, które z jednej strony ułatwią mu pracę z pacjentem, z drugiej – zachęcą pacjenta do pracy nad sobą i aktywnego uczestnictwa w zajęciach. To m.in. cierpliwość, empatia i komunikatywność.
Korzystanie z rehabilitacji może zatem przynieść wiele korzyści – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
– Skuteczna rehabilitacja zależy od wielu czynników: kontuzji lub schorzenia, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego celów. Każda rehabilitacja jest inna, a najlepsze wyniki osiągane są pod czujnym okiem specjalistów.
Najczęściej rehabilitacja kojarzona jest z ćwiczeniami fizycznymi bądź z wykorzystaniem jakichś urządzeń. Czy istnieją inne rodzaje takiej terapii?
– Naturalnie. W kontekście fizycznym, rehabilitacja faktycznie najczęściej obejmuje ćwiczenia, terapie manualne oraz korzystanie z różnych urządzeń wspomagających. Istnieją jednak jej inne formy: terapia zajęciowa, rehabilitacja psychologiczna, terapia mowy i wiele innych. Rehabilitacja jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta i może obejmować pracę nie jednego specjalisty, ale i całego zespołu: lekarzy, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów. Ważne, by przyczyniała się do poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów w holistycznym podejściu.
Czy istnieją jakieś ogólne zasady prowadzące pacjentów przez ten proces?
– Po pierwsze: odpowiednia konsultacja mająca na celu zdiagnozowanie problemu i zlecenie odpowiedniej terapii. Właściwa diagnoza, dobór indywidualnego programu różnorodnych ćwiczeń, regularność ich wykonywania, monitorowanie postępów pacjenta, ale i umiejętność zarządzania jego bólem, wsparcie psychiczne i dopilnowanie czasu na odpoczynek i regenerację, razem pozwalają na stworzenie procesu, który usatysfakcjonuje i rehabilitanta, i – przede wszystkim – pacjenta.
Od czego zacząć?
– Najlepiej od kontaktu z nami. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (16 736 82 38) i e-mailowego ([email protected]). Chętnie pomożemy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS