– Nadciąga burza magnetyczna G3. Najpewniej w nocy z wtorku na środę (30/31 lipca) spodziewamy się bardzo dobrych warunków do obserwacji zorzy polarnej nad terenem całej Polski” – napisał na profilu „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki.
Zorza nad Dolnym Śląskiem: czego możemy się spodziewać?
Czy nadchodząca zorza będzie aż tak spektakularna jak ta, którą mogliśmy oglądać w nocy z 10 na 11 maja? Trudno to określić na 100 proc., ale zdaniem Karola Wójcickiego raczej nie. Tamta zorza była efektem burzy magnetycznej klasy G5, a więc najwyższej możliwej kategorii, natomiast teraz spodziewamy się burzy G3.
Zorze ogarniające całe niebo nad Polską to zjawisko, które zdarza się raz na 30 lat. Trudno więc oczekiwać powtórki z AŻ TAKIEJ rozrywki. Jednak jeśli prognozy się sprawdzą, wierzę, że każdy będzie mógł dostrzec zorzę z terenów podmiejskich z ciemnym niebem.
Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy i popularyzator astronomii, twórca strony Z głową w gwiazdach
Z zorzami jednak nic nigdy nie wiadomo do końca, więc kto wie? Jak wyjaśnia Wójcicki, tak naprawdę najwięcej będzie można powiedzieć mniej więcej godzinę przed uderzeniem CME (ogromnego obłoku plazmy) w Ziemię, gdy jego parametry będą rejestrowały znajdujące się w pobliżu Ziemi satelity.
Aktualne informacje na ten temat będą się pojawiać się na Facebooku na profilu „Z głową w gwiazdach”.
To będzie piękna noc
Nawet jeśli zorza będzie słabsza niż w maju i tak warto ją zobaczyć, zwłaszcza że nie przeszkodzą nam w tym chmury.
– Przewidujemy, że niebo nad Dolnym Śląskiem będzie bezchmurne, a jeśli nawet pojawią się obłoki, będzie ich bardzo mało – powiedział nam Michał Folwarski, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Im ciemniej, tym lepiej
Żeby zobaczyć zorzę, warto wybrać się w rejon, który nie jest bardzo zanieczyszczony światłem. Można go znaleźć np. dzięki serwisowi Light Pollution Map. Dzięki zamieszczonym tu mapom łatwo zauważyć, że najtrudniej o takie miejsca w pobliżu wielkich miast.
Jak sprawdzić, gdzie nie ma chmur?
Zachmurzenie można sprawdzić w wielu serwisach, np. na stronie Sat24.com.
Przeżyjmy to jeszcze raz
A tak wyglądała zorza nad Wrocławiem w maju.
Warto także zobaczyć zdjęcia czytelników, które zamieściliśmy na naszym portalu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS