A A+ A++

Kosmos jest niesamowicie interesujący, dlatego wiele osób stara się poszerzać swoją wiedzę na jego temat, czytając książki lub oglądając dokumentalne filmy. Warto zatem zapoznać się z intrygującymi ciekawostkami o nim. Tych na szczęście nie brakuje!

Wymiary wszechświata

Wielu współczesnych naukowców uważa, iż wszechświat posiada cztery wymiary. Trzy z nich są przestrzenne, natomiast 4 wymiar jest wymiarem czasowym. Niektórzy wysuwają jednak o wiele dalej idące teorie. I tak, według teorii strun, możemy żyć w świecie, który posiada aż dziesięć wymiarów! Jedynie cztery z nich są możliwe do zaobserwowania przez człowieka. Są to, rzecz jasna, wysokość, głębokość, szerokość oraz czas. Zwolennicy teorii strun uważają, iż piąty wymiar to rozgałęzienia osi czasu, natomiast szósty to światy równoległe. Siódmy wymiar miałby zawierać w sobie nieskończoność, natomiast ósmy ma posiadać różne nieskończoności. Dziewiąty wymiar to swoista więź pomiędzy owymi nieskończonościami. Dziesiąty wymiar ma zaś stanowić punkt powstania wszystkich nieskończoności.

Wyjątkowe komety

Intrygujące ciekawostki o kosmosie dotyczą także komet. Nie każdy wie, ale są one zbudowane z piasku, lodu oraz dwutlenku węgla. W przeszłości określano je jako „gwiazdy z włosami” – ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Co ciekawe, do końca XIX wieku kometa w języku polskim była słowem rodzaju męskiego. Dawniej wierzono, iż pojawienie się na niebie komety zwiastuje jakieś ważne wydarzenie. Niestety, bardzo często traktowano je jako zły omen. Spodziewano się wówczas wojen, epidemii czy głodu. Na szczęście, współcześnie odchodzi się od takiego postrzegania komet, traktując je po prostu jako fascynujące zjawisko astronomiczne (oczywiście ze świadomością potencjalnych zagrożeń). Nie brakuje ludzi, którzy marzą o ujrzeniu i podziwianiu „gwiazd z włosami”. Jedną z najsłynniejszych komet jest kometa Halleya, którą widziano ostatnio w 1986 roku, natomiast po raz kolejny ma być widoczna dla mieszkańców Ziemi w roku 2061.

Ziemia z kosmosu

Zdumiewające planety

Planety wyróżniają się wieloma cechami, które czynią je bardzo intrygującymi. Dla Marsa bardzo charakterystyczne są skrajne zmiany temperatury. Gwałtowne wahania mogą mieć miejsce dokładnie w tym samym dniu. Wenus zaś to bardzo gorąca planeta. Uważa się, że jest ona aż pięć razy gorętsza od wrzątku! Nietrudno zatem zgadnąć, iż raczej nie dałoby się tam żyć. Neptun wyróżnia się zaś wyjątkowo silnymi wiatrami. Mogą one osiągać wartość nawet 2500 kilometrów na godzinę. Uran jest zaś jedyną planetą, która obraca się w sposób przypominający obrót… beczki. Saturn posiada nie tylko charakterystyczne pierścienie, ale także największą wśród planet liczbę księżyców. Ziemię należy zaś uznać za jedyną znaną nam planetę, na której mogą żyć ludzie. Nie jest jednak jedyną, na której występuje woda, bo odkryto ją również na Marsie.

Kolor nieba

Gdy zdecydowana większość z nas pomyśli o kolorze nieba, oczyma wyobraźni ujrzy kolor niebieski. Jak się jednak okazuje, niebo wcale błękitne nie jest. W rzeczywistości posiada ono o wiele mniej intrygującą, a nawet depresyjną barwę, jaką jest czerń. Skąd więc wziął się piękny niebieski kolor, który wszyscy widzimy, zadzierając głowę wysoko? Otóż za nasze wrażenia zmysłowe odpowiada rozproszenie światła słonecznego w atmosferze. To właśnie dzięki temu zjawisku możemy cieszyć się cudowną głębią błękitu, który rozpościera się ponad naszymi głowami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne akty sabotażu we Francji. „Tradycyjny sposób działania skrajnej lewicy”
Następny artykułNowy przebój Netfliksa. Erotyczne sceny przyciągają uwagę