Zwolnienia mają dotyczyć wyłącznie pracowników, którzy przed 1 lipca nabyli w pełni prawa emerytalne. Prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek, poinformował o tych planach działające przy PGG struktury związków zawodowych. Te do 7 sierpnia mają czas na przedstawienie swojej opinii.
W liście przesłanym do przedstawicieli przyzakładowych organizacji związkowych prezes PGG informuje, że “z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową Spółki, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG z przyczyn niedotyczących pracowników”.
Spośród 36 734 obecnych pracowników PGG, zwolnienia dotyczyć będą 435 osób. Obejmą one 291 pracowników dołowych, 71 pracowników powierzchni i 73 osoby zatrudnione w dziale administracyjno-biurowym.
Zwolnieniem objęci zostaną wyłącznie pracownicy:
- którzy nabyli prawa emerytalne przed 1.07.2024 r.
- których zwolnienie nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie danej jednostki organizacyjnej PGG
Wypowiedzenie umowy zacznie obowiązywać od 1 września. Zwalniani pracownicy otrzymają:
- odprawy pieniężnie w ustawowej wysokości
- odprawę emerytalną
- w szczególnych przypadkach – odszkodowanie za skrócony czas wypowiedzenia
- ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Jak wyjaśniał prezes Pietraszek, Spółka chce za wszelką cenę dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa. Podkreślił również, że tego typu zwolnienia grupowe były już przeprowadzane w minionych latach.
Spółka pracuje również nad nowym programem odejść dobrowolnych. Według zapowiedzi prezesa zgodnie z nazwą program ma mieć w pełni dobrowolny charakter, a osoby na niego się decydujące będą mogły liczyć na specjalne warunki.
PGG w piśmie zaprasza też przedstawicieli związków zawodowych na spotkanie w tej sprawie. Ma się ono odbyć 12 sierpnia. Do 7 sierpnia z kolei związkowcy mają czas, by przesłać do PGG swoje propozycje dotyczące przedstawionych zwolnień grupowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS