Zapisali się na kartach historii jako magnaci przemysłowi Górnego Śląska. Wywarli ogromny wpływ na gospodarkę i politykę. To dzięki nim rozwinęły się w XIX i na początku XX Miechowice, ale również mieli wpływ na rozwój innych śląskich miejscowości. Ich sylwetkę przybliżyła podczas sobotniego, 27 lipca spaceru „Śladami arystokracji z Miechowic” miłośniczka bytomskiej architektury, fotografka i blogerka Teresa Ebis.
Tiele-Wincklerowie. To dzięki nim Miechowice zawdzięczają swój rozwój
Podczas sobotniego spaceru Teresa Ebis przybliżyła historię i drzewo genealogiczne jednego z najznamienitszych rodów arystokratycznych XIX wieku, czyli rodziny von Tiele – Winckler ściśle związanej z Miechowicami. W otoczeniu miejsc bliskich rodzinie, takich jak kościół pw. św. Krzyża, park oraz pałac Tiele – Wincklerów, uczestnicy spaceru poznali dzieje rodu, ich wpływ na rozwój Miechowic, a także legendy związane z jedną z najbogatszych na Śląsku rodzin.
To jednak nie wszystko. Teresa Ebis oprowadziła uczestników spotkania po kryptach Tiele-Wincklerów znajdujących się pod kościołem pw. św. Krzyża, po parku i pałacu Tiele-Wincklerów oraz Domu Matki Ewy, który znajduje się na terenie Zespołu Zabytkowego Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach.
Wakacyjne spacery tematyczne
Spacery organizowane w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, czyli wspólnej inicjatywy samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.
Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.
W tym roku o ciekawych miejscach w mieście opowiadają oprócz dobrze znanych z minionego sezonu przewodników, tj. Teresy Ebis, Dariusza Pietruchy czy Tomasza Śmiałka, ale również bytomski historyk Tomasz Sanecki.
Przed nami kolejne spacery
3 sierpnia spacer „Śladami bytomskich Piastów” poprowadzi bytomski historyk Tomasz Sanecki.
Z kolei kolejne spacery zaplanowano:
- 10 sierpnia “Spacer z dreszczykiem – nocny po Bytomiu;
- 17 sierpnia “Bruderszaft z bytomski detalami;
- 24 sierpnia “Cmentarz Mater Dolorosa”;
- 31 sierpnia “Szlakiem przemytników – przez dawne pogranicze polsko-niemieckie w Łagiewnikach”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS