Wybierając się w wakacyjną podróż, zazwyczaj chcemy zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na przejazdach, by przeznaczyć je później na coś przyjemniejszego – wyśmienite dania, atrakcje czy pamiątki dla bliskich. Co zrobić, aby koszty podróży nie pochłonęły znacznej części urlopowego budżetu? Poznaj najlepsze sposoby na oszczędności.
Kupuj bilety z wyprzedzeniem
Jeśli chcesz wybrać się w podróż PKP Intercity, Pendolino czy TLK, musisz wiedzieć, że bardzo często tańsze bilety są dostępne z dużym wyprzedzeniem. Na najlepsze ceny można liczyć na 21–30 dni przed wyjazdem. W każdym kolejnym tygodniu koszt biletów wzrasta. W dniu wyjazdu ceny są najwyższe, w porównaniu z ceną początkową są one ok. 40% droższe. Najgorsze, co można zrobić dla wakacyjnego budżetu, to kupić bilety kolejowe na ostatnią chwilę. Urlop planuje się zazwyczaj z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Gdy tylko załatwisz wolne w pracy lub skończysz szkołę, zarezerwuj przejazd!
Wybierz mniej popularny czas podróży
Najwięcej osób wyrusza w podróż w piątek lub w weekend. Tendencja ta widoczna jest również w wakacje. To, że inni wybierają te dni na rozpoczęcie urlopu, nie oznacza, że jest to najlepszy czas. Śledząc ceny biletów PKP Intercity czy innych przewoźników, można zauważyć pewną zależność – koszt podróży jest znacznie niższy w środku tygodnia. Ceny biletów są ponadto znacznie korzystniejsze poza sezonem. Możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, jeśli zamiast w lipcu czy sierpniu, wybierzesz się na wczasy we wrześniu. Dotyczy to nie tylko cen biletów, ale również noclegów czy atrakcji.
Podróżuj nocą i oszczędzaj
Wielu przewoźników, np. PKP Intercity, oferuje tańsze bilety nocą. W porównaniu z kursami dziennymi, nocne mogą być nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze. Podróżowanie nocą ma dużo zalet. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po drugie, zamiast tracić dzień na długą podróż, możesz odbyć ją nocą, śpiąc smacznie w wagonie sypialnianym. Po trzecie, podróż nocą jest spokojniejsza i mniej męcząca, zwłaszcza gdy mowa o dłuższych przejazdach.
Skorzystaj ze zniżek
Wielu pasażerów upoważnionych jest do skorzystania ze zniżek. Studenci, doktoranci, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami czy dzieci i młodzież w wieku szkolnym to zaledwie kilka grup, które mogą zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej za bilet kolejowy. W przypadku studentów jest to 51% zniżki. Renciści i emeryci mogą natomiast liczyć na ulgę na poziomie 37%. Jeśli chcesz skorzystać ze zniżek, pamiętaj, aby zakupić odpowiedni bilet i mieć przy sobie dokument upoważniający do przyznania ulgi.
Kup bilety w dwie strony
Jeśli masz już zaplanowany początek i koniec urlopu, kup od razu bilety w dwie strony. W wielu przypadkach dwie osobne rezerwacje kosztują znacznie więcej niż jednorazowy zakup. Decydując się na kupno łączonych biletów, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Co więcej, mając już zarezerwowany i opłacony bilet, nie będziesz musiał martwić się, czy zastaniesz wolne miejsca w pociągu, gdy będziesz chciał zakończyć swoją wakacyjną podróż.
Kup bilety grupowe
Jeśli wybierasz się w podróż z przyjaciółmi lub z rodziną, skorzystaj z oferty biletów grupowych, które zapewniają bardzo atrakcyjne zniżki – możesz liczyć nawet na 30% tańsze przejazdy. Co więcej, jeżeli Twoja rodzina jest beneficjentem Karty Dużej Rodziny, pamiętaj, że każdy z członków rodziny może uzyskać zniżkę na bilety o wartości 37%.
Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki przejazdów kolejowych
Szukasz biletów na pociąg w atrakcyjnych cenach? Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki połączeń kolejowych EuroPodróże. To miejsce w sieci przyjazne podróżującym. W kilka chwil znajdziesz różne propozycje tras po Polsce i po Europie od różnych popularnych przewoźników. Zaledwie kilka kliknięć dzieli Cię od rozpoczęcia długo wyczekiwanej wakacyjnej podróży. Wprowadź początek trasy i miejsce docelowe oraz datę. Prześledź dostępne przejazdy i zarezerwuj te najkorzystniejsze dla Twojego portfela.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS