A A+ A++

Rodzinny biznes to bez dwóch zdań fundament gospodarki naszego kraju, który w zdecydowanej większości składa się z mniejszych przedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych zatrudniających innych członków rodziny. W wielu przypadkach takie firmy działają od pokoleń, co z jednej strony zwiększa emocjonalną więź z prowadzonym interesem, z drugiej utrudnia proces obiektywnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Co wziąć pod uwagę przy wycenie firmy rodzinnej?

Dlaczego warto wycenić firmę rodzinną?

Proces wyceny przedsiębiorstwa możemy zdefiniować jako działania, których nadrzędnym celem jest ustalenie prawdziwej wartości firmy w oparciu o dane finansowe ewidencjonowane wewnętrznie przez firmę, a także dane niefinansowe, które pozyskiwane są z innych źródeł i dotyczą ogólnego stanu gospodarki, branży, potencjału działania firmy.

To wielowymiarowy i skomplikowany proces, który coraz częściej wykorzystywany, ma kilka zasadniczych funkcji. W przypadku rodzinnych biznesów wycena firmy może stanowić wstęp do negocjacji związanych ze sprzedażą przedsiębiorstwa. By takie negocjacje opierały się na rzetelnych danych, warto mieć pod ręką wycenę firmy, stanowiącą punkt wyjścia do ustalania finalnej ceny sprzedaży. W przypadku firm rodzinnych wycena firmy może być także przydatna do celów informacyjnych – właściciel może planować nowe inwestycje lub wejście na nowe rynki zbytu, ale przed podjęciem tak istotnego kroku chce poznać niezależną opinię na temat realnej wartości przedsiębiorstwa.

Największe wyzwania związane z wyceną biznesu rodzinnego

Istnieje kilka metod wyceny przedsiębiorstwa i każda z nich stosowana jest zarówno w stosunku do dużych spółek, jak i mniejszych biznesów rodzinnych. Firmy prowadzone z pokolenia na pokolenie to jednak nie tylko wartość pokazana na papierze. To także wartość emocjonalna, czyli to, co łączy właściciela firmy z marką, tradycją i latami pracy włożonymi w rozwój takiego biznesu.

Ten aspekt powinniśmy traktować jako największe wyzwanie związane z wyceną biznesu rodzinnego. Przedsiębiorca, samodzielnie próbując dojść do realnej wartości takiej firmy prowadzonej z pokolenia na pokolenia, oprócz danych materialnych, uwzględniających aktywa, przepływy pieniężne, będzie brać pod uwagę także wartość emocjonalną, która prowadzi do luki wartości – wyraźnej różnicy pomiędzy tym, na ile spółkę wyceni właściciel, a ile są w stanie zapłacić potencjalni kupcy. Tego aspektu jednak nie sposób wycenić, dlatego w procesie profesjonalnej wyceny firmy wartość emocjonalna nie jest brana pod uwagę.

Biznes rodzinny – profesjonalna wycena najlepszym rozwiązaniem

Wycena przedsiębiorstwa z kancelarią Sipex powinna być zrealizowana przez zespół profesjonalnych ekspertów, którzy w sposób obiektywny i niezależny, na bazie dostępnych danych ustalą wartość przedsiębiorstwa. To niezwykle istotne, by zarówno do celów informacyjnych, jak i transakcyjnych nie wykorzystywać własnych estymacji wartości firmy, a zawsze zlecać takie zadanie profesjonalistom.

Dlaczego? Ze względu na wcześniej wspomniany obiektywizm, który zwiększa wiarygodność wyceny i pozwala na szybsze zakończenie potencjalnych negocjacji sprzedażowych. Jeżeli podmiot kupujący ma przed sobą wycenę wykonaną przez ekspertów, będzie bardziej skłonny do podjęcia decyzji w oparciu o taką wycenę, niż kalkulację wykonaną bezpośrednio przez właściciela firmy rodzinnej.
Artykuł Partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak opiekować się seniorem? NIGRiR organizuje cykl spotkań
Następny artykułKRRiT reaguje na zawieszenie Przemysława Babiarza