– Każda z was i każdy z was, którzy jesteście na drodze trzeźwości, jesteście wrażliwi, odważni i gotowi do czynów. Jest to dzień waszego dziękczynienia za przebytą drogę. To także prośba, aby Pan był waszym fundamentem, abyście wytrwali do końca. I to jest posłanie, które tutaj otrzymujecie – powiedział bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej, w czasie głównej Mszy podczas 31. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu.
Robert Adamczyk – Polska
W homilii bp Wętkowski odniósł się do odczytanej Ewangelii wg św. Jana o rozmnożeniu chleba i ryb. – Jeśli uświadomimy sobie, że ten moment Ewangelii zapowiada Eucharystię, to zrozumiemy, że nie chodzi tylko o zaspokojenie głodu fizycznego, ale duchowego. Przychodzimy tu dziś, aby nasycić swoją duszę, swoje serce, umocnić się na tej drodze, na której jesteśmy – powiedział ksiądz biskup zaznaczając, że zgromadzony tłum bez obecności Chrystusa nie stanowi jedności i wspólnoty.
Hierarcha poruszył także kwestię dialogu Chrystusa z uczniami, którzy przychodzą do Niego zaniepokojeni. – Ten dialog pokazuje nam bezsilność człowieka w sytuacji, w jakiej się znalazł: w sytuacji ludzkiej niemocy. Scena bezradności uczniów i rozmowy z Chrystusem ma pokazać, że zbawianie zależy od Boga, a nie od człowieka.
Odnosząc się do tematu tegorocznych spotkań trzeźwościowych, którym była nadzieja, bp Wętkowski zaznaczył, że można ją dostrzec w miłości, sukcesie, pozycji, pieniądzu, zdrowiu czy sprawach materialnych. Jednak człowiek z natury dąży do czegoś, co go przekracza. Do nadziei, która się nie kończy. – W nadziei jest sam Bóg. On jest fundamentem nadziei. Jeśli słyszymy o Królestwie Bożym, to musimy pamiętać, że Jego Królestwo jest tam, gdzie Bóg jest kochany. Gdzie dociera do ludzi miłość Boga, tam jest Jego królestwo.
Tegoroczne licheńskie spotkania trzeźwościowe zgromadziły ok. 15 tysięcy osób uzależnionych oraz ich rodzin. Przez cały dzień trwały rozmowy z psychologami, terapeutami uzależnień oraz doradcami rodzinnymi. Poprzedziło je uczestnictwo w porannej Drodze Krzyżowej, której przewodniczył ks. Stanisław Kowalski. W samo południe, na placu przed licheńską bazyliką nastąpiła oficjalna inauguracja tegorocznych spotkań trzeźwościowych, której dokonał ks. Jarosław Hybaza MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Pielgrzymów w licheńskim domu Matki powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium, życząc, aby wszyscy czuli się w Licheniu, jak u siebie w domu i aby doświadczyli spotkania z Jezusem Chrystusem. Tradycyjnie wręczono także statuetkę „Pelikan”, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla środowisk trzeźwościowych w Polsce. W tym roku wyróżnienie z rąk bpa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych odebrał Felek alkoholik.
W licheńskiej bazylice modlono się za osoby, które „odeszły na wieczny mityng”. W trakcie Mszy św. bp Bronakowski powiedział: – Już po raz 31. spotykacie się w licheńskim sanktuarium, aby przez serce Maryi powierzyć Bogu troskę o trzeźwość osobistą, rodzinną i całego narodu. Odnosząc się do hasła tegorocznych spotkań „Bogaci w nadzieję” stwierdził, że człowiek bogaty w chrześcijańską nadzieję odznacza się równocześnie głęboką wiarą i miłością, ponieważ te cnoty są nierozłączne. Podkreślił, że modlitwa za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych to świadectwo wiary, że miłość jest silniejsza niż śmierć.
W przyszłym roku tematem przewodnim 32. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu będzie hasło „Wdzięczni za nowe życie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS