A A+ A++

Nowe opłaty drogowe w Polsce. Jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo Infrastruktury jest w trakcie prac nad zmianami w przepisach dotyczących opłat za autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Z danych opublikowanych niedawno na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że rewolucja ma dotknąć autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku. O te odcinki ma zostać rozszerzona sieć dróg objęta w Polsce elektronicznym systemem poboru opłat. Nowe opłaty drogowe mają za zadanie między innymi wpłynąć na inwestycje drogowe:

“Rozszerzenie sieci dróg płatnych zostanie wdrożone jako jedno z narzędzi realizacji polityki transportowej państwa a pozyskane środki z opłat zwiększą przychody Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe – dzięki temu kontynuowana jest rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce” – czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

Nowe opłaty drogowe, jak można jeszcze przeczytać w uzasadnieniu projektu, mają na celu optymalizację zadań przewozowych i doprowadzenie do równowagi międzygałęziowej pomiędzy transportem drogowym a transportem kolejowym. Jednocześnie wprowadzenie kolejnych odcinków objętych systemem poboru opłat to realizacja jednego z założeń Krajowego Planu Odbudowy. Mowa także o reformie E 2.1, która wymusza zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.

Kogo obejmą nowe opłaty drogowe w Polsce?

Nowe opłaty drogowe mają objąć pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Można więc wnioskować, że nadchodzące opłaty dotyczyłyby jedynie samochodów ciężarowych, a zwolnieni z nich byliby właściciele i kierowcy aut osobowych. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 roku. A od tego czasu w Polsce oddano do użytku znaczną liczbę nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S.

Kiedy nowe opłaty drogowe wejdą w życie? 

Rozszerzenie opłat na nowe drogi będzie kontynuacją polityki obejmowania od 2011 roku nowo wybudowanych dróg opłatą. Projektowane rozporządzenie ma zostać przyjęte przez rząd w III kwartale 2024 roku. W wyniku wejścia w życie projektowanego rozporządzenia mają znacznie wzrosnąć przychody Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu opłaty elektronicznej. Aktualnie ta jest pobierana na ok. 3660 km dróg krajowych.

Zobacz również:

Sługocki w ”Graffiti” o swojej dymisji: Czuję może trochę żalu. Jeżeli ja jestem tą ofiarą, to okej/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajmniejszy dom w Warszawie sprzedany zakonnikom. Za taką kwotę nie kupi się nawet mikrokawalerki
Następny artykułUrządzili wyścigi traktorowe (Głos z przeszłości, odc. 155) [ Dawno temu ]