A A+ A++

Historię cudu związanego ze św. Juanem Maciasem przypomina w najnowszej medytacji na 17. Niedzielę zwykłą, 28 lipca br., ks. Marek Studenski. Każdy odcinek „Szklanki dobrej rozmowy” ogląda co tydzień ponad 10 tys. internautów. Ostatnio duchowny zdobył nowych widzów wśród stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy przebywają na obozie wakacyjnym na Podbeskidziu i mieli okazję spotkać się ze znanym kaznodzieją podczas dnia skupienia.

W najnowszym odcinku kapłan przytacza wydarzenie z 1949 roku w miejscowości Olivenza w Hiszpanii, gdzie w domu opieki prowadzonym przez parafię skończyły się zapasy żywności, pozostawiając jedynie 750 gramów ryżu. Kucharka Leandra Vazqéz, widząc to, zaczęła modlić się do bł. Juana o pomoc. Po chwili, kiedy wróciła do kuchni, ryż w garnku cudownie się rozmnożył, wystarczając na nakarmienie 154 osób. Wydarzenie to zostało uznane za cud i przyczyniło się do kanonizacji peruwiańskiego dominikanina z XVII wieku.

– Pan Jezus pyta Filipa: Gdzie kupimy chleba, żeby nakarmić tłumy? Św. Jan Ewangelista dodaje, że Pan Jezus wystawiał Filipa na próbę, bo wiedział, że chleba o tej porze nigdzie nie kupią. Cud rozmnożenia chleba to recepta, algorytm, jak postępować w sytuacjach niemożliwych – wyjaśnia ks. Marek w nawiązaniu do niedzielnego czytania z Ewangelii. Zachęca też, by spojrzeć na analizowany fragment Ewangelii w świetle sytuacji granicznych.

Duchowny zaznacza, że w każdej sytuacji trzeba robić to, co można, a resztę zostawić Panu Bogu. – Dla mnie zawsze ten głos rodziców, dziadków, babci, którzy martwią się o los swoich wnuków: Co ja mogę zrobić. Jest Facebook, Instagram, oni tam siedzą. Czy mój syn, moja córka, mój wnuk będzie dalej się modlił, wierzył w Boga? Przecież ja nic nie mogę zrobić. Nic nie możesz zrobić? Naprawdę nic nie możesz zrobić? To rozmawiaj o Panu Bogu, kiedy masz tego wnuka u siebie. Rozpocznij rozmowę na temat Ewangelii, wiary – nie żeby go pouczać czy rozliczać, ale dać świadectwo. Wtrąć między wiersze to, co Pan Bóg dla ciebie zrobił. Powiedz mu o tym i jeśli każdy zrobi to, co może, będą owoce, moi kochani – radzi ks. Marek.

Autor programu wspomina o św. Teresie z Avila, która mimo skromnych środków podjęła się reformy zakonu karmelitanek. Teresa wierzyła, że z Bożą pomocą uda się jej osiągnąć cel, co zilustrowała stwierdzeniem: „Teresa i trzy dukaty to nic, ale Teresa, Bóg i trzy dukaty to wszystko”.

Ks. Studenski powtarza, że w każdej sytuacji, nawet gdy wydaje się to niemożliwe do rozwiązania, należy działać w miarę swoich możliwości i ufać Bogu, że On dopełni resztę.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKino plenerowe już w sobotę. Wstęp bezpłatny
Następny artykułGigantyczne korki na zakopiance. Niedaleko Myślenic koparka uszkodziła gazociąg