A A+ A++

W Grecji doszło do kolejnej nieudanej próby eksmisji zbuntowanych prawosławnych mnichów z klasztoru Esfigmenu na górze Athos. Kilkuset policjantów usiłowało zająć klasztor, w którym zabarykadowało się 118 jego mieszkańców, jednak ponownie okazało się to niemożliwe. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim ukształtowanie terenu, które umożliwia mnichom skuteczną obronę.

Mający tysiąc lat klasztor Esfigmenu jest jednym z 20 monasterów góry Athos, która należy terytorialnie do Grecji, ale kościelnie podlega patriarsze Konstantynopola. Mnisi z tego klasztoru weszli w konflikt z nim w 1967 r., gdy do ówczesnego patriarchy Atenagorasa przybył z wizytą papież Paweł VI. Oskarżyli wówczas swego zwierzchnika o zdradę prawosławia. Ponieważ jego następcy kontynuowali linię dialogu z Watykanem, opinii tej nie zmienili. W 2002 r. patriarcha Bartłomiej uznał wspólnotę Esfigmenu za nielegalną i nakazał jej mnichom opuszczenie klasztoru. Oni jednak, mimo poparcia władz greckich dla stanowiska Patriarchatu Ekumenicznego, stale opierają się jego żądaniom.

W 2005 i ponownie w 2020 roku grecki trybunał konstytucyjny nakazał mnichom opuścić zajmowane przez ich budynki. Po zajęciu części terenu należącego do klasztoru przez siły porządkowe, mnisi wywiesili baner „Prawosławie albo śmierć”. Żyją w stanie oblężenia, żywiąc się uprawianymi przez siebie owocami i warzywami. Inne potrzebne produkty są im dostarczane nielegalnie przez łodzie rybackie. Mają również konto bankowe, które umożliwia wpłaty na ich rzecz.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParyż 2024. Siatkówka mężczyzn: Japonia – Niemcy. Relacja live i wynik na żywo
Następny artykułЦі можна карыстацца тэлефонам у навальніцу? Размаўляем з навукоўцам пра надвор’е і тэхніку