We Francji spodziewane są miliony osób, które przyjadą do kraju podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, co stwarza poważne zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy są na to jednak przygotowani – w Instytucie Pasteura pracuje zespół monitorujący pojawiające się wirusy i bakterie.
Francuzi wyciągnęli wnioski z doświadczeń pandemicznych, zdają sobie też sprawę z zagrożeń, jakie wiążą się z organizacją masowej imprezy. Są przygotowani na wykrywanie i kontakt z groźnymi patogenami.
– Wiemy, że ryzykujemy znacznie większą koncentracją wirusów i bakterii niż zwykle, ale przygotowywaliśmy się do tego przez 18 miesięcy – zaznaczył wirusolog Jean-Claude Manuguerra, który jest szefem Jednostki Awaryjnej Interwencji Biologicznej (CIBU). Od 20 lat stoi ona na pierwszej linii frontu w walce z nowymi patogenami.
Kto pilnuje Francji przed wirusami?
Jednostka ma za zadanie monitorowanie i wykrywanie wszelkich zagrożeń zakaźnych, takich jak epidemie, wypadki czy potencjalne użycie broni biologicznej, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu we Francji. Zespół, działający przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, został utworzony rok po zamachach z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy do USA wysyłano koperty skażone wąglikiem, a we Francji odnotowano fałszywe alarmy dotyczące zagrożenia bronią biologiczną. W przypadku wirusów i bakterii zakaźnych, które są potencjalnie bardzo niebezpieczne dla człowieka, analizy przeprowadzane są w laboratorium typu P3. Wymagane jest wtedy noszenie pełnego kombinezonu, maski FFP3, rękawiczek i ochraniaczy na buty.
Miejsce, w którym znajduje się jednostka jest skrzętnie ukrywane.
– Laboratorium znajduje się gdzieś w Instytucie Pasteura – wskazał Manuguerra.
Francuzi gotowi wykrywania patogenów
W związku ze zbliżającymi się igrzyskami, CIBU przygotowała się do zwiększenia skali działania, aby móc diagnozować znacznie szerszy zakres wirusów i bakterii niż zwykle. W przypadku zagrożenia epidemicznego podczas imprezy w Paryżu, jednostka jest gotowa do jak najszybszego postawienia diagnozy. Do najbardziej ryzykownych należą wysoce zaraźliwa ptasia grypa lub wirusy tropikalne, jak Ebola czy gorączka denga. W jednostce CIBU w weekendy dyżurować będą cztery osoby, a nie dwie jak dotychczas. W razie konieczności mobilne laboratorium – hermetyczny balon, w którym można zająć się potencjalnie niebezpieczną próbką – będzie rozmieszczane także w terenie.
– Jeśli pojawi się epidemia, musimy być gotowi – podsumował Manuguerra.
GIS wydał zalecenia na czas Igrzysk w Paryżu
Główny Inspektorat Sanitarny już w czerwcu wydał zalecenia dla uczestników plenerowych wydarzeń masowych, w tym Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Przed podróżą GIS zaleca, by upewnić się, że nasze szczepienia są aktualne (obowiązkowe w danym kraju bądź zalecane ze względu na kierunek podróży – informację o szczepieniach obowiązkowych lub zalecanych możesz uzyskać w placówkach dyplomatycznych danego państwa albo na stronie WHO). Osoby, które chorują przewlekle na choroby, takie jak: cukrzyca, choroby płuc, niewydolność nerek, niewydolność krążenia, stany przebiegające z obniżeniem odporności lub ostrą postać innej choroby zakaźnej powinny się skontaktować z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyjeździe.
Zalecenia podczas pobytu
- dokładne i często myj ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed przyrządzaniem i spożywaniem posiłków, po zmianie dziecku pieluchy, po toalecie nosa, po przyjściu do domu, po kontakcie ze zwierzętami, itp. W przypadku braku wody i mydła zaopatrz się w chusteczki lub płyn o właściwościach dezynfekcyjnych
- w czasie kaszlu lub kichania zakryj usta i nos chusteczką oraz natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę, gdy nie masz chusteczki kasłaj lub kichaj w zgięcie łokcia, jeśli jesteś przeziębiony możesz założyć maseczkę
- stosuj zasady 5 kroków do bezpiecznej żywności, zmniejszy to ryzyko zachorowania poprzez potencjalnie skażoną żywność/wodę. Pij wodę butelkowaną oryginalnie zamkniętą lub przegotowaną, spożywaj żywność poddaną obróbce termicznej, dokładnie myj i obieraj warzywa i owoce przed ich spożyciem, nie jedz produktów surowych, spożywaj żywność nieprzeterminowaną oraz pochodzącą z pewnych źródeł.
- chroń się przed komarami i kleszczami – używaj repelentów i odpowiednio się ubieraj (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy), w przypadku biwakowania w terenie, poza klimatyzowanymi pomieszczeniami, stosuj moskitiery
- stosuj bezpieczne praktyki, które uchronią Cię przed chorobami przenoszonymi drogą kontaktów płciowych
- unikaj kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorobowe
- unikaj kontaktu ze zwierzętami dzikimi i nieznanymi
- unikaj ryzykownych zachowań, takich jak np. wykonywanie drobnych zabiegów medycznych albo zabiegów estetycznych (kosmetyczne, tatuażu, piercingu) w warunkach niehigienicznych lub przy użyciu niesterylnych ostrych narzędzi, lub przy wielokrotnym wykorzystaniu sprzętu wyłącznie jednorazowego użytku. Istotne ryzyko zakażenia wiąże się także z przyjmowaniem narkotyków drogą dożylną, przy użyciu wspólnych igieł i strzykawek
- udaj się do lekarza – w przypadku wystąpienia podczas pobytu za granicą niepokojących objawów chorobowych np. gorączki, ogólnego osłabienia, biegunki, wymiotów, kaszlu, trudności w oddychaniu, nietypowych zmian na skórze, objawów ze strony układu nerwowego, staraj się mieć jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.
Po powrocie, jeśli chorujesz – zgłoś się do lekarza
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie do Polski, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, informując o przebytej podróży. W przypadku choroby zakaźnej, która podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Sanepid może się z tobą skontaktować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS