W czwartek senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Nowela zakłada przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia.
Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Zdrowia senatorowie nie zaproponowali żadnych poprawek.
Ustawa o publicznej służbie krwi przegłosowana przez Sejm. Teraz zajmie się nią Senat
W środę po południu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Za uchwaleniem głosowało 424 posłów, od głosu wstrzymało się 19 osób, nikt nie był przeciw.
Wcześniej podczas debaty przedstawiciele PiS, KO, Trzeciej Drogi, Lewicy oraz Kukiz’15 wskazywali na konieczność przyjęcia tych przepisów.
Nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi zakłada przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu ma zostać określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika. Obecnie centra krwi stosują różne przeliczniki składników krwi. Przeliczniki mają znaczenie dla honorowych dawców krwi, którzy po oddaniu określonej ilości krwi otrzymują odznaczenia i uprawnienia.
Przepisy noweli zakładają, że minister zdrowia, wydając rozporządzenie, ma kierować się “potrzebą zapewnienia prawidłowego i jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną”. Będzie musiał również uwzględnić rozwój technologii w medycynie i nowe typy urządzeń do pobierania składników krwi.
“Postępujący rozwój technologii w medycynie i pojawianie się na rynku nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi od dawców powoduje, iż występują nowe rodzaje zabiegów wykonywanych u dawców. Poszerza się zatem wachlarz kombinacji możliwych do pobrania składników krwi w trakcie jednej donacji” – napisano w uzasadnieniu.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS