Po głosowaniu głos zabrał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który stwierdził, że jest to ustawa, która “zwiększa bezpieczeństwo państwa polskiego, żołnierzy i funkcjonariuszy, niezłomnie strzegących naszej granicy”.
– Myślę, że jeszcze raz warto podziękować wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom za ich poświęcenie. Ta ustawa daje im większą szansę na użycie broni w określonych przepisami zasadach – podkreślił.
Apel szefa MON do prezydenta Andrzeja Dudy
– Daje dużo większe poczucie bezpieczeństwa niż kiedykolwiek. Nikt do tej pory nie zmienił przepisów, które zwiększają bezpieczeństwo państwa polskiego i poczucie bezpieczeństwa żołnierzy i funkcjonariuszy – przypomniał Kosiniak-Kamysz.
– Dają też możliwość przeprowadzenia operacji wojskowej na terytorium RP, czego wymaga obecna sytuacja zagrożeń bezpieczeństwa w Europie i na świecie – dodał.
Podkreślił, że “wojna hybrydowa jest w swoim najwyższym stadium“. – Akty sabotażu, dywersji, wszystko co się dzieje na granicy oraz w cyberprzestrzeni, skłaniają nas do podejmowania takich, a nie innych rozwiązań – powiedział.
Szef MON podziękował parlamentarzystom za “prawie jednomyślność” podczas głosowania. – Dziękuje za to, że znaleźliśmy wspólny mianownik, któremu na imię bezpieczeństwo Polski – dodał.
Zaapelował również do prezydenta Andrzeja Dudy o to, żeby “jak najszybciej zaakceptował tę ustawę”. – Ona będzie dobrze funkcjonować. Jesteśmy zdeterminowani rozwijać wszystkie projekty dotyczące bezpieczeństwa, w tym “Tarczę Wschód” – zapewnił.
Poinformował jednocześnie, że “nasi sojusznicy wesprą nas w projekcie jej budowy”. – To pokazuje, jak ważnym tematem jest bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – dodał.
Wkrótce więcej informacji.
Ustawa o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań sił zbrojnych, policji i straży granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa powstała po tym, jak podczas służby na granicy z Białorusią śmiertelnie ugodzony został nożem jeden z żołnierzy przez osobę próbującą dostać się do Polski. Wkrótce pojawiła się również informacja o zatrzymaniu żołnierzy za oddawanie na granicy strzałów ostrzegawczych.
Ustawa, której projekt przygotowało ministerstwo obrony narodowej, dopuszcza użycie wojska do samodzielnych działań – nie tylko do wsparcia służb MSWiA – w czasie pokoju na terytorium kraju.
Zapewnia też pomoc prawną żołnierzom i funkcjonariuszom służb MSWiA w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni. Do Kodeksu karnego nowelizacja wprowadza kontratyp – przepis uznający, że niewłaściwie użycie broni przez żołnierzy i funkcjonariuszy działających na granicy w wyjątkowych sytuacjach nie jest przestępstwem.
Ustawa o wsparciu działań wojska i służb. Poprawki Senatu
W czwartek ustawę przegłosował Senat, wprowadzając do niej kilka poprawek, zgodnie z którymi decyzję o użyciu wojska do pomocy policji przekazuje się prezydentowi i premierowi.
Poparcie zyskała także poprawka, zgodnie z którą żołnierz lub funkcjonariusz, który ubiega się o obrońcę z urzędu, nie musi udowadniać, że nie stać go na poniesienie kosztów obrony.
Inna zaakceptowana poprawka określa zawartość wniosku Rady Ministrów o prowadzenie operacji wojskowej na terytorium kraju w czasie pokoju oraz postanowienia, które prezydent wydaje na podstawie tego wniosku.
Senatorowie opowiedzieli się także za przepisem przewidującym, że operację można przedłużać wielokrotnie za zgodą Sejmu każdorazowo na maksymalnie 60 dni.
Przyjęli też poprawkę zobowiązującą ministra obrony do przekazania marszałkom Sejmu i Senatu informacji o przebiegu operacji wojskowej na terytorium kraju w czasie pokoju w terminie 14 dni od jej zakończenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS