A A+ A++

Rzeczniczka Praw Dziecka twierdzi, że zmiany zawarte w tej poprawce są potrzebne po to, by „nastolatkowie w kontaktach miłosnych nie mieli kary dożywocia”. Co Pan sądzi o tej argumentacji?

To jakieś nieporozumienie. Po pierwsze, ta poprawka przecież niczego nie mówi o wieku sprawcy. Dotyczy więc także 40-letniej osoby z zaburzeniami preferencji seksualnych, która krzywdzi dziecko. Po drugie, nie mówimy tu o „kontaktach miłosnych”, tylko o zgwałceniu za pomocą przemocy, groźby czy podstępu. Po trzecie, zgodnie z art. 54 par. 2 k.k. nastolatek do lat 18 w obecnym stanie prawnym nie może usłyszeć kary dożywotniego pozbawienia wolności. Mam wrażenie, że Pani Rzecznik myli omawiany obecnie przepis z art. 200 par. 1 k.k., który obejmuje również dobrowolne kontakty miłosne nastolatków.

Czytaj więcej

Jak pan ocenia tę zmianę?

Cel procedowanej ustawy jest zupełnie inny. Nowela rozszerza definicję zgwałcenia, co jest w pełni uzasadnione. Jednocześnie jednak poprawka senacka zmniejsza karę grożącą za zgwałcenie dziecka w przypadku innych czynności sek … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSosnowiec wymieni słupy oświetlenia ulicznego i parkowego. Nowe w graficie i na szaro
Następny artykułO krok od tragedii. Nastolatek wpadł pod auto, bo zasłabł