[artykuł sponsorowany] Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego (IKZE) to jeden z produktów emerytalnych dostępnych w ramach III filaru. Nie tylko umożliwia on gromadzenie pieniędzy na przyszłą emeryturę, lecz także zapewnia korzyści i ulgi podatkowe. Jak dokładnie działa, gdzie założyć konto IKZE i jakie limity obowiązują w 2024 roku? Odpowiadamy.
REKLAMA
IKZE – gdzie można założyć?
Osoby zainteresowane dodatkowymi środkami na emeryturze mogą mieć tylko jedno konto IKZE, które należy założyć w wybranej instytucji finansowej. W zależności od Twojego wyboru, IKZE przybierze następującą formę:
REKLAMA
- banki – lokaty i rachunki oszczędnościowe,
- Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) – fundusze inwestycyjne,
- Zakłady Ubezpieczeń – polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
- Powszechne Towarzystwa Emerytalne – dobrowolne fundusze emerytalne,
- domy maklerskie – samodzielne inwestowanie np. w obligacje skarbowe, akcje, certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych, ETF-y.
Limity wpłat na IKZE
Maksymalna roczna wpłata na konto IKZE równa się 1,2-krotności przeciętnego wynagrodzenia dla osób fizycznych i 1,8-krotności dla samozatrudnionych. W roku 2024 daje to odpowiednio kwoty 9388,80 zł i do 14 083,20 zł.
Ulgi i korzyści podatkowe
Głównym celem IKZE jest przede wszystkim inwestowanie na przyszłą emeryturę. Ustawodawca, chcąc zachęcić Polaków do odkładania pieniędzy na wiek poprodukcyjny, przewidział również określone korzyści i ulgi podatkowe.
Dużą zaletą IKZE jest to, że korzyści z tej formy inwestowania poczujesz praktycznie od razu. Już w pierwszym roku oszczędzania wpłaty dokonane na konto IKZE odliczysz od podstawy opodatkowania, zmniejszając swój podatek dochodowy.
Jednak to nie wszystko. Inwestycja jest zwolniona również z podatku od zysków kapitałowych. Po wypłacie pieniędzy w ustawowym terminie zapłacisz jedynie zryczałtowany podatek dochodowy od całości zgromadzonych środków w wysokości 10%.
IKZE – wypłata i transfer środków
Konstrukcja IKZE ma zachęcać do długoterminowego oszczędzania. Dlatego z korzyści i ulg podatkowych IKZE skorzystasz, gdy:
- wypłacisz środki dopiero po 65. roku życia,
- dokonasz wpłat na konto przez co najmniej przez 5 lat kalendarzowych.
W przypadku wcześniejszej wypłaty (którą nazywamy fachowo zwrotem) należy samodzielnie odprowadzić podatek dochodowy oraz zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Możliwa jest wypłata tylko całości środków.
Korzystniejszym rozwiązaniem jest zatem trzymanie środków na IKZE do końca inwestycji. Decyzja o sposobie wypłaty zależy od Ciebie. Są dwie opcje:
- Wypłata jednorazowa,
- Wypłata w ratach przez co najmniej 10 lat lub przez okres równy okresowi inwestowania, jeśli był krótszy niż 10 lat.
Co w sytuacji, gdy wyniki instytucji prowadzącej Twoje konto emerytalne nie będą dla Ciebie zadowalające? Dobrą opcją jest transfer pieniędzy na konto IKZE do innej instytucji finansowej.
IKZE – dziedziczenie środków
Środki zgromadzone na IKZE podlegają dziedziczeniu. Spadkobiercy nie odprowadzają podatku od spadków i darowizn. Muszą tylko zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%.
Artykuł sponsorowany.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS