A A+ A++

Kuchenka turystyczna, którą zabierzesz pod namiot lub do domku na działce, w pełni zaspokoi twoje potrzeby dotyczące gotowania w plenerze. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze i zdradzimy sekret ekonomicznego gotowania na kuchence elektrycznej.

Dlaczego warto mieć kuchenkę elektryczną na urlopie?

Jeśli wybierasz się na wakacje pod namiot lub na kemping, z pewnością bierzesz pod uwagę samodzielne gotowanie. Wyposażenie kempingu może nie sprostać twoim potrzebom, ponadto chętnych do gotowania będzie wielu. Własna kuchenka gwarantuje niezależność – gotujesz, smażysz, dusisz i odgrzewasz, kiedy chcesz. Nie jest też tajemnicą, że każdy sprzęt elektryczny trzeba poznać i wyczuć. Trochę to trwa. A gdy masz własną kuchenkę, zawsze wiesz, jak ją ustawić, by przyrządzić idealne danie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchenki elektrycznej?

Kuchenka elektryczna nie jest skomplikowanym urządzeniem, jednak są pewne niuanse, na które warto zwrócić uwagę:

  • Liczba płyt grzejnych – w kuchenkach elektrycznych zwykle jest jedna lub dwie. Jedna sprawdzi się na niedługi wypad dla maksymalnie dwóch osób. Jeśli podróżujemy w większym gronie, trudno będzie sprawnie przygotować posiłek, korzystając tylko z jednej płyty. W takim wypadku dwie płyty grzejne będą lepszym rozwiązaniem.
  • Płynna regulacja temperatury – działa dokładnie tak samo, jak kurek w kuchenkach gazowych. Nie widać tego, ale można delikatnie zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę gotowania. Regulacja skokowa nie pozwoli na taką precyzję.
  • Lampka kontrolna – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i wygody. Kiedy kuchenka jest podłączona do prądu, lampka się świeci. Wystarczy jeden rzut oka, by zauważyć, że nie wyłączyliśmy kuchenki po skończeniu gotowania.
  • Antypoślizgowe nóżki – gwarantują stabilność w czasie używania kuchenki.
  • Średnica płyt grzejnych – jeśli mamy kuchenkę z jedną płytą, jej średnica powinna wynosić około 20 cm. Na takiej płycie można gotować zarówno w dużym, jak i małym garnku lub rondelku. Jeśli kuchenka ma dwie płyty grzejne, druga może być nieco mniejsza. Takie rozwiązanie ma kuchenka https://www.eldom.eu/produkt/kuchenka-elektryczna-pg22-master-duo.
  • Moc – jest jednym z czynników wpływających na tempo gotowania, dlatego dobrze wybrać taką kuchenkę, która ma przynajmniej 1500 W. W przypadku kuchenki dwupłytowej moc powinna być większa.

Jak gotować na kuchence elektrycznej?

Klasyczne kuchenki elektryczne są już coraz rzadziej używane na co dzień. Zostały wyparte przez płyty indukcyjne, które – chociaż też są elektryczne – działają na zupełnie innej zasadzie.

Dlatego warto wiedzieć, że nie wszystkie kuchenki elektryczne działają tak samo.

Kuchenki elektryczne z ceramicznymi płytami grzejnymi szybko się nagrzewają i szybko stygną. Aby nie windować rachunków za prąd, trzeba je włączać na krótko przed użyciem i wyłączyć dopiero, gdy skończymy gotować.

Natomiast kuchenki elektryczne z tradycyjnymi płytami nagrzewają się wolniej, ale i bardzo długo utrzymują ciepło. Aby nie tracić czasu, warto włączyć taką kuchenkę kilka minut wcześniej, np. gdy zaczynamy obierać ziemniaki, albo rozrabiać ciasto na naleśniki.

Długi czas nagrzewania to też długi czas stygnięcia. Pod koniec gotowania można kuchenkę wyłączyć, a skumulowane ciepło pozwoli dokończyć proces obróbki termicznej.

Wyrobienie nawyku wcześniejszego wyłączania kuchenki pozwoli poczynić pewne oszczędności na rachunkach za prąd.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStypendia burmistrza za wyniki w nauce
Następny artykułSzlaki rowerowe – Małopolska dla cyklistek i cyklistów