A A+ A++

Śmigłowiec Mi-28 Rosyjskich Sił Powietrznych rozbił się w obwodzie kałuskim nieopodal Moskwy. Czym charakteryzuje się ta rosyjska odpowiedź na amerykańskiego AH-64 Apache? Czy jego strata jest bolesna dla Rosjan?

Jak podaje rosyjska rządowa agencja prasowa TASS — do katastrofy rosyjskiego śmigłowca doszło w trakcie rutynowego lotu w rejonie żyzdrinskim. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Na ten moment brak jest jednak na ten temat szczegółowych informacji. Maszyna rozbiła się na opustoszałym obszarze, pilot i operator uzbrojenia nie przeżyli.

Mi-28 – co to za śmigłowiec?

Zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym im. Michaiła Mila Mi-28, to rosyjski śmigłowiec szturmowy mający być odpowiednikiem amerykańskiego śmigłowca AH-64 Apache. Maszyna posiada dwuosobową załogę, która siedzi w tzw. układzie tandem, czyli pilot siedzi za strzelcem. Jest to obecnie najpopularniejszy układ w śmigłowcach szturmowych. 

Mi-28 oblatany został w 1982, a produkowany jest od 1987 roku. Od tego czasu powstało 126 egzemplarzy maszyny. Jej obecnymi użytkownikami są Rosja, Algieria, Uganda oraz Irak. Maksymalna prędkość tej rosyjskiej maszyny, to 305 km/h, a jej zasięg wynosi 460 kilometrów.

Jakie uzbrojenie przenosi Mi-28?

Głównym zadaniem śmigłowca Mi-28 jest niszczenie czołgów i innych celów opancerzonych. Maszyna posiada do tego szeroką gamę uzbrojenia. Należy do niego automatyczne działko kalibru 30 mm, które strzelać może zarówno amunicją odłamkową, jak i przeciwpancerną, która zdolna jest do niszczenia lekko opancerzonych celów na dystansie nawet 1,5 kilometra. Działko ma możliwość strzelania ze zmienną szybkostrzelnością, od 200 do 800 strzałów na minutę.

Głównym uzbrojeniem śmigłowca szturmowego Mi-28 są przeciwpancerne pociski kierowane 9M120 Ataka opracowane w 1980 roku. Powstało wiele wariantów tej broni. Podstawowy posiada głowicę tandemową, która służy do niszczenia ciężko opancerzonych celów posiadających dodatkowo pancerz reaktywny. Oprócz tego występuje także wariant termobaryczny do walki z piechotą, a także wersja przeciwlotnicza używana przede wszystkim przeciwko śmigłowcom. Mi-28 może przenosić do 16 pocisków Ataka na swoich pylonach podskrzydłowych. Choć zwykle podwiesza się 8 sztuk 9M120 oraz 2 wyrzutnie pocisków niekierowanych S-13 kalibru 122 mm, lub S-8 mniejszego kalibru.

Katastrofa Mi-28 – efekt zachodnich sankcji?

Mi-28 został tak skonstruowany, aby kluczowe elementy konstrukcji osłonięte były tymi mniej ważnymi, a witalne elementy podwojono i odpowiednio rozdzielono, dzięki czemu uszkodzenie jednego nie jest w stanie unieszkodliwić maszyny.

Do tej pory sytuacji, w których rosyjski śmigłowiec się rozbił, było dość niewiele. W 20 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport o przemocy służb na granicy polsko-białoruskiej. “Zmiana rządu nie przyniosła żadnej poprawy”
Następny artykułOficjalnie: Ocon nowym kierowcą Haasa