A A+ A++

Kosmos jest niezwykle fascynujący, a fascynację tę pogłębia fakt, że nie został on jeszcze do końca przez nas poznany (dla nas jest tym, czym dla starożytnych były tajemnicze dla nich oceany). Ciężko też jednoznacznie zawyrokować, kiedy uda się jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na jego temat. Warto zatem zapoznać się z intrygującymi ciekawostkami o kosmosie. Niektóre z nich mogą okazać się zaskakujące nawet dla osób, które od dawna się nim interesują!

1. Pobyt w kosmosie wyzwaniem dla organizmu

W kosmosie trudno jest mówić o tak pożądanym przez większość z nas well-being. Jak się bowiem okazuje, warunki panujące poza ziemską orbitą wystawiają organizm ludzki na prawdziwą próbę. Niekorzystny jest już sam wpływ promieniowania ultrafioletowego na człowieka przebywającego w przestrzeni kosmicznej. Bez odpowiedniej ochrony niemożliwe byłoby uniknięcie poparzeń. Ponadto, zmniejszeniu może ulec liczebność krwinek czerwonych. Pobyt w kosmosie nie pozostaje również obojętny dla układu krążenia. Serce wolniej pompuje krew, obniżeniu ulega też ciśnienie tętnicze. Należy także spodziewać się upośledzenia zdolności motorycznych oraz łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Co ciekawe, nawet bardzo doświadczeni astronomowie mogą doświadczać nieprzyjemnego samopoczucia w kosmosie. To, jak dokładnie będziemy czuć się w przestrzeni kosmicznej zależy w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości.

2. Kosmos ma… zapach

Jedną z bardziej zaskakujących ciekawostek o kosmosie jest ta dotycząca jego zapachu! Ma to miejsce chociażby podczas spaceru kosmicznego. Zdecydowana większość astronautów przyrównuje zapach kosmosu do aromatu wydzielanego przez rozgrzany metal. Niektórym przypomina on również woń… grillowanego mięsa. Trzeba więc przyznać, że są to doznania dość specyficzne. Co jednak jest przyczyną owego enigmatycznego zapachu? Otóż jak się okazuje, za osobliwy aromat kosmosu odpowiada ozon.

3. Wszechobecna i martwa cisza

Samotranscendencja sprawia, że każdy z nas może poczuć się jak część czegoś o wiele większego niż my sami, jak część kosmosu właśnie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, iż przestrzeń kosmiczna jest pod wieloma względami wyjątkowa. Jak się bowiem okazuje – wbrew wielu filmom z gatunku science fiction – kosmos jest próżnią, w której żadne dźwięki nie są słyszalne. Od razu nasuwa się jednak pytanie: dlaczego tak właśnie jest? Otóż dzieje się tak dlatego, iż w kosmosie nie ma atmosfery. Wydaje się zatem, że w przestrzeni kosmicznej można delektować się ciszą doskonałą, której na próżno poszukiwać na przykład na planecie Ziemia.

4. Zaskakujące planety

Każda z planet znajdujących się w Układzie Słonecznym posiada wiele wyjątkowych i nierzadko unikalnych właściwości. Mowa tu chociażby o Wenus, która wyróżnia się tym, iż jako jedyna wśród innych planet obraca się wstecznie do kierunku Słońca. Uwagę zwraca także jej obrót wokół własnej osi. Jak się bowiem okazuje, trwa on aż 243 dni, czyli dłużej niż obrót wokół Słońca. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, iż jeden dzień na planecie Wenus jest dłuższy niż jeden rok! Ten z kolei trwa dokładnie 225 dni. Jeżeli chodzi zaś o planetę Neptun, zdarzają się na niej wyjątkowe opady. Mowa tu o opadach diamentów. Wiejący tam wiatr jest w stanie osiągać prędkość nawet 2575 kilometrów na godzinę! Naprawdę trudno byłoby wyobrazić sobie katastrofalne skutki takiego wiatru na Ziemi. Na wspomnianej zaś wcześniej Wenus pojawiają się opady kwasu siarkowego. Ziemia wyróżnia się zaś przede wszystkim tym, iż jest jedyną znaną ludzkości planetą, na której panują warunki pozwalające na przetrwanie naszego gatunku. Dzięki temu możesz czytać ten artykuł…

5. Śmieci w kosmosie

Jak się okazuje, ludzie zaśmiecają nie tylko planetę, na której żyją. Śmieci krążą również wokół Ziemi, a więc w przestrzeni kosmicznej. Uważa się, że liczba odpadów kosmicznych może przekraczać pół miliona! W kosmosie znajdują się przede wszystkim takie przedmioty, które utraciły swoje pierwotne znaczenie. Mowa tu chociażby o fragmentach satelitów bądź rakiet. Na tym rzecz jasna nie koniec. W przestrzeni kosmicznej nie brakuje bowiem przedmiotów codziennego użytku. To na przykład klucze, które ktoś porzucił w trakcie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety, kosmiczne śmieci stanowią coraz poważniejszy problem. Potencjalnie niebezpieczne mogą być chociażby pozostałości satelitów. Nieaktywne i uszkodzone satelity mogą bowiem zagrażać tym, które są jeszcze sprawne. Zagrożeniem jest też niewykorzystane paliwo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagrają o wielki finał
Następny artykułNowy zastępca komendanta oświęcimskiej Państwowej Straży Pożarnej – FOTO