Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony do 30 czerwca 2025 r. – zakłada opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.
Bezpłatne wsparcie w kryzysie psychicznym
Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że potrzebuje wydłużyć funkcjonowanie pilotażu, aby wdrożyć przetestowane rozwiązania. Zaznaczyło, że na czas włączania tych rozwiązań do systemu ochrony zdrowia psychicznego niezbędne jest zapewnienie ciągłości wsparcia osób objętych programem.
Kolejne rozwiązanie zakłada podniesienie z datą wsteczną od 1 lipca 2024 r. stawki ryczałtu (do 75,74 zł z obecnych 69,55 zł), według której rozliczane są świadczenia. To realizacja rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Jakie są sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego?
W centrum zdrowia psychicznego można uzyskać bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Nie jest potrzebne skierowanie ani wcześniejsze umówienie wizyty. Pomoc może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym czy wsparcie zespołu leczenia środowiskowego. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym.
Pilotaż działa od 2018 r. Według danych Ministerstwa Zdrowia świadczeń w ramach pilotażu udziela 129 podmiotów leczniczych.
Od 22 lutego 2024 r. zadania nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego w całości realizuje Ministerstwo Zdrowia. (PAP)
kno/ joz/
Gdzie szukać wsparcia dla dziecka w kryzysie psychicznym?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS