Z dniem 1 lipca 2024 r. zostały zlikwidowane wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które funkcjonowały w ramach Urzędów Wojewódzkich, a wszystkie nierozstrzygnięte do 30 czerwca 2024 r. sprawy przejął Rzecznik Praw Pacjenta.
W celu przejęcia niezakończone w komisjach sprawy, w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta został powołany zespół, w skład którego wchodzą osoby z wykształceniem medycznym oraz prawnicy specjalizujący się w sprawach dotyczących błędów medycznych – czytamy w komunikacie RPP.
W tej chwili trwa proces odbierania akt od poszczególnych Urzędów Wojewódzkich, a dokumenty muszą zostać dostarczone do siedziby Rzecznika Praw Pacjenta.
Czy placówka może żadać opłaty za kopię dokumentacji medycznej?
W związku z tym, że akta w większości składają się z dokumentacji medycznej pacjentów, podjęte są szczególne środki ostrożności, by dane wrażliwe były należycie chronione. Ze względu na zaskakująco dużą liczbę postępowań niezakończonych przed komisjami (około 370 spraw), proces przejmowania akt będzie przebiegał do połowy sierpnia tego roku – informuje RPP.
Szacowano, że niezakończonych spraw będzie ok. 50, w związku z ich dużą ilością potrzebny jest czas do ich “należytego przejęcia”.
Ponieważ akta spraw są w większości w wersji papierowej, po zeskanowaniu i wgraniu akt do systemu elektronicznego, będą one dekretowane do realizacji. Dokładając wszelkich starań, by proces ten przebiegał możliwie szybko i sprawnie.
Rzecznik Praw Pacjenta zwraca się do uczestników przejmowanych postępowań o cierpliwość oraz wyrozumiałość.
Do 200 tys. zł dla poszkodowanych pacjentów i ich rodzin. Sprawdź jak i gdzie można dostać środki. Bez sądu i prawników
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS