Wczoraj, 23 lipca 2024 roku, odbyło się spotkanie w sprawie oznaczenia obiektów zabytkowych specjalnymi tabliczkami.
W spotkaniu udział wzięła Starosta Powiatu Zambrowskiego Edyta Marchelska-Groszfeld, dyrektorzy placówek podległych Starostw Powiatowemu w Zambrowie w tym dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie Sławomir Baran, dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości Ewa Faszcza i Mariusz Dąbrowski oraz dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczych w Zambrowie Marek Dąbrowski a także odpowiedzialna za sprawy zabytków w Starostwie Powiatowym w Zambrowie inspektor Beata Czajkowska.
– Jest to ważny moment dla naszego powiatu, gdyż podnosimy gdyż podnosimy rangę budynków historycznych. Ten mały znaczek jest wielki, gdyż daje nam tą świadomość, ze na naszym terenie są bardzo ważne obiekty o które musimy dbać i o których musimy o nich wiedzieć – powiedziała Edyta Marchelska-Groszfeld.
Starosta Powiatu Zambrowskiego zwróciła uwagę, że o obiektach zabytkowych musi wiedzieć też młodzież. W jej opinii samorządowcy wszystkich szczebli powinni dbać o budynki związane z nasza historia, szczególnie z historia lokalną. Celem zamieszczenia tabliczek na obiektach zabytkowych jest krzewienie wiedzy o historii lokalnej w taki sposób, aby docierała ona do mieszkańców Zambrowa i powiatu zambrowskiego, ale też do uczniów szkół i mieszkańców centrum placówek. Starosta pokreśliła, że to o co nie będziemy dbać nie przetrwa, ani fizycznie ani w świadomości ludzkiej. Warto dodać, że na części obiektów w Zambrowie tabliczki już wiszą.
Inicjatorem akcji wieszania tabliczek jest Kierownik Ośrodka Wsparcia Rodziny „Caritas” w Zambrowie Sławomir Tarnowski, który już w 2010 roku zabiegał o możliwość zawieszenia tabliczek na obiektach zabytkowych w Zambrowie.
– Bardzo ciesze się, że szkoły i placówka opiekuńczo-wychowawcza są kolejnymi obiektami na których tabliczka może zawisnąć – powiedział Sławomir Tarnowski.
Powieszenie tabliczek oznaczających obiekt zabytkowy ma na celu zwiększenie atrakcyjności zabytków dla potrzeb turystycznych, społecznych i edukacyjnych. Znaczki są następstwem tablic informacyjnych powieszonych na obiektach koszarowych.
—
Biało-niebieskie tabliczki „Zabytek chroniony prawem”, służące oznakowaniu budowli znajdujących się w rejestrze zabytków, ma już 67 lat.
Symbol ochrony zabytków, określony w konwencji haskiej z 1954 roku, został zaprojektowany przez prof. Jana Zachwatowicza. W latach 1945-57 był on generalnym konserwatorem zabytków i ważną postacią w środowisku konserwatorskim.
Międzynarodowa konwencja o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego wprowadziła to oznakowanie, aby zapewnić im ochronę podczas ewentualnej wojny. Polskie prawodawstwo przyjęło i zaadaptowało znak do oznaczania zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.
Wzór znaku został szczegółowo określony w Rozporządzeniu Ministra Kultury z 9 lutego 2004 roku. Tabliczkę wydaje starosta działający w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Błękitną Tarczę na obiekcie chronionym montuje jego właściciel.
Emblemat powinien zostać zamontowany blisko numeru adresowego budynku. Jeżeli takiego nie ma, należy przykręcić tabliczkę w dobrze widocznym miejscu, najlepiej na elewacji frontowej.
Błękitna Tarcza nie może konkurować z innymi elementami na budynku, takimi jak szyldy i reklamy. Nie należy przytwierdzać tabliczki na detalach architektonicznych. Przy montażu trzeba postępować ostrożnie, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w materię zabytkowej elewacji.
Tabliczki zawisły na trzech budynkach: Zespołu Szkół nr 1 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Zambrowie, Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych Rezerwy w Zambrowie oraz Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Zambrowie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS