A A+ A++

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu wytycznych i rekomendacji dotyczących procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i ważnych społecznie. Uwagi można przesyłać do 15 sierpnia 2024 r.

Poddawany konsultacjom społecznym projekt wytycznych i rekomendacji powstał w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Jest owocem prac stolików tematycznych oraz obrad Zespołu ds. wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Dokument będzie wykorzystywany m.in. przy wytyczaniu lasów społecznych oraz zasad gospodarowania w nich.

Wytyczne i rekomendacje dotyczą sześciu obszarów

  • Kryteria wyboru obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych oraz priorytetowe potrzeby ochronne wymagające szybkiego procedowania lub tymczasowego zabezpieczenia kluczowych obszarów.
  • Kryteria wyboru obszarów o szczególnych walorach społecznych oraz priorytetowe potrzeby ochronne wymagające szybkiego procedowania lub tymczasowego zabezpieczenia kluczowych obszarów.
  • Organizacja procesu wyznaczania obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych oraz harmonogram i organizacja wdrażania działań na rzecz wzmocnienia ochrony obszarów o szczególnych walorach.
  • Zasady gospodarowania w lasach o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych, monitoring i zasady udziału społecznego.
  • Identyfikacja ryzyk i działań minimalizujących skutki społeczno-gospodarcze oraz działania osłonowe.
  • Niezbędne działania gwarantujące trwałość rozwiązań dotyczących wzmocnienia ochrony obszarów leśnych o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych.

Projekt wytycznych i rekomendacji wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej BIP (link).

Ewentualne uwagi do projektu można przesyłać na adres [email protected] w formie tabeli (zgodnie z wzorem formularza do zgłaszania uwag) w terminie do 15 sierpnia 2024 roku. Uwagi i wnioski zgłoszone po upływie tego terminu będą pozostawione bez rozpatrzenia.

Ogólnopolska Narada o Lasach

Ogólnopolska Narada o Lasach to zespół działań, spotkań i konsultacji społecznych, których celem jest wypracowanie wytycznych i rekomendacji dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej. Transformacja ta jest niezbędna, by dostosować obecny model ochrony i użytkowania lasów do aktualnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, utratą różnorodności biologicznej, jak również do oczekiwań społecznych i uwarunkowań gospodarczych.

ONoL opiera się na otwartym dialogu i dyskusji opartej na merytorycznych argumentach. Realizowany jest w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi transformacją gospodarki leśnej, w szczególności Lasami Państwowymi, przedstawicielami strony społecznej, przedstawicielami biznesu.

Inauguracja I edycji ONoL odbyła się 22 kwietnia 2024 r. Potrwa ona do końca 2024 roku. Poświęcona jest wzmocnieniu ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, w tym realizacji zobowiązania wyborczego zawartego w Umowie „Koalicji 15 października”: „20% najcenniejszych obszarów leśnych wyłączymy z wycinki”.

https://bip.mos.gov.pl/dostep-do-informacji-oraz-udzial-spoleczenstwa-w-podejmowaniu-decyzji/konsultacje-spoleczne-projektu-wytycznych-oraz-projektu-rekomendacji-dotyczacych-procesu-wzmocnienia-ochrony-lasow-o-szczegolnych-walorach-przyrodniczych-i-spolecznych/

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUWAGA. Zewnętrzna awaria. USC zawiesza obsługę
Następny artykułRuszyły prace nad wschodnim wariantem obwodnicy Olsztyna