A A+ A++

Międzynarodowy zespół astronomów dokonał niezwykłego odkrycia – udało im się zlokalizować najbliższy Ziemi pulsar milisekundowy. Obiekt ten, oznaczony jako PSR J0437-4715, znajduje się zaledwie 510 lat świetlnych od naszej planety i wysyła w jej kierunku fale radiowe z częstotliwością 174 razy na sekundę.

Pulsar milisekundowy to gwiazda neutronowa, która obraca się z niesamowitą prędkością, emitując silne promieniowanie elektromagnetyczne. Nowo odkryty obiekt ma promień zaledwie 11,4 km, a jego masa jest 1,4 razy większa od masy Słońca. Naukowcy twierdzą, że jest to najbliższy Ziemi i najjaśniejszy pulsar milisekundowy, jaki do tej pory udało się zidentyfikować.

Jak niekontrolowana latarnia morska, pulsar wysyła w stronę Ziemi wiązki fal radiowych i promieni rentgenowskich co 5,75 milisekundy. Porównuje się jego działanie do zegara, twierdząc, że jest on stabilniejszy i dokładniejszy niż sztucznie stworzone zegary atomowe.

Odkrycie PSR J0437-4715 to prawdziwy przełom w dziedzinie astronomii. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania tego pulsara pozwolą im lepiej zrozumieć naturę gwiazd neutronowych oraz mechanizmy rządzące tymi niezwykłymi obiektami.

Pulsar milisekundowy to szczególny rodzaj gwiazdy neutronowej, która obraca się z niesamowitą prędkością – nawet do 700 obrotów na sekundę. Ten szybki obrót powoduje, że pulsar emituje silne promieniowanie elektromagnetyczne, w tym fale radiowe i promienie rentgenowskie.

Gwiazdy neutronowe to pozostałości po gwiazdach, które zakończyły swój cykl życia w wyniku wybuchu supernowej. Są one niezwykle gęste – ich masa może być nawet 1,4 razy większa od masy Słońca, a promień zaledwie kilkanaście kilometrów.

Pulsar milisekundowy to szczególny przypadek gwiazdy neutronowej, która w wyniku akrecji materii z towarzyszącej gwiazdy uzyskała ogromną prędkość obrotową. Dzięki temu emituje ona regularne, krótkie impulsy promieniowania elektromagnetycznego, które można wykrywać z Ziemi.

Odkrycie PSR J0437-4715 to prawdziwe wydarzenie w świecie astronomii. Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Uniwersytetu w Amsterdamie (Holandia) wykorzystał superkomputery, aby dokonać precyzyjnych pomiarów tego niezwykłego obiektu.

Okazało się, że pulsar ten znajduje się zaledwie 510 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Pictora. Jest to najbliższy Ziemi pulsar milisekundowy, a jednocześnie najjaśniejszy tego typu obiekt, jaki udało się do tej pory zidentyfikować.

Naukowcy podkreślają, że PSR J0437-4715 obraca się wokół własnej osi z częstotliwością 174 razy na sekundę, wysyłając w kierunku Ziemi wiązki fal radiowych i promieni rentgenowskich co 5,75 milisekundy. Dzięki temu obiekt ten może być wykorzystywany jako niezwykle dokładny “zegar” astronomiczny.

Odkrycie PSR J0437-4715 to dopiero początek fascynujących badań nad tym niezwykłym obiektem. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze obserwacje pozwolą im lepiej zrozumieć naturę gwiazd neutronowych oraz mechanizmy rządzące pulsarami milisekundowymi. Badacze chcą m.in. zbadać, czy pulsar ten ma towarzysza – białego karła, jak sugerują wstępne ustalenia. Chcą również dokładniej określić jego masę i promień, a także lepiej poznać mechanizm emisji promieniowania elektromagnetycznego.

Odkrycie najbliższego Ziemi pulsara milisekundowego otwiera również nowe możliwości w dziedzinie astrofizyki. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki obserwacjom tego obiektu uda się opracować nowe metody badania grawitacji, przestrzeni kosmicznej oraz struktury Wszechświata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 46 mln zł dla mazowieckich szpitali, instytucji kultury i szkół
Następny artykułZmarł Henryk Cieślak. Wieloletni prezes Partyzanta Radoszyce