Historia opisana w książce Roberta Harrisa rozpoczyna się od śmierci papieża, propagującego ideę Kościoła ubogiego, który nie cieszył się zbyt dużą popularnością w samym Watykanie. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi kolegium kardynalskiego, kardynałowi Lomeliemu.
Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest stu siedemnastu kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań w Domu Świętej Marty pojawia się kolejny, nieznany nikomu kardynał Benitez z Filipin, którego zmarły papież podniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybór nowego papieża nie będzie prosty. Nie chodzi tu jedynie o odwieczny spór ideologiczny, ale o zwyczajne intrygi i prywatne interesy. Z czasem Lomeli dowiaduje się o mrocznych sekretach głównych pretendentów, które mogą wstrząsnąć Kościołem. Bohater staje przed dylematem, czy ma się ograniczać wyłącznie do spraw organizacyjnych, czy też spróbować wpłynąć na przebieg głosowania.
Reżyserem “Konklawe” jest Edward Berger, twórca nagrodzonej Oscarem produkcji Netfliksa “Na zachodzie bez zmian”. Jego najnowszy film będzie kinową produkcją, której premiera została zaplanowana na 8 listopada. W głównej roli kardynała Lomeliego zobaczymy Ralpha Fienessa. Towarzyszyć mu będą m.in. Stanley Tucci, John Lithgow oraz Isabella Rossellini.
Przypomnijmy, że Robert Harris, autor “Konklawe”, jest twórcą m.in. dwóch powieści, które przeniósł na duży ekran Roman Polański. “Autor widmo” (2010) oraz “Oficer i szpieg” (2019) w rękach mistrza okazały się znakomitymi produkcjami. Jak poradzi siebie z twórczością Harrisa reżyser “Na zachodzie bez zmian”? Jego film będzie porównywany nie tylko dla dzieł Polańskiego, ale także do innych głośnych produkcji z ostatnich lat, których akcja rozgrywała się w Watykanie (“Dwóch papieży”, “Młody papież”).
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” mówimy szokującym “Królu Zanzibaru”, który oszukał setki turystów z Polski. Jest też o epokowej zmianie w krwawym, pełnym przemocy “Rodzie smoka”. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS