Bez pomp ciepła. Brakuje pieniędzy?
Brak dotacji dla pomp ciepła w programie „Mój prąd” budzi opór Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. – Wsparcie magazynowania energii elektrycznej i ciepła jest krokiem w dobrym kierunku. Jednak bez wskazania efektywnych rozwiązań może to prowadzić do stosowania buforów wody z grzałką elektryczną. Jest to odejście od unijnej zasady łączenia produkcji energii z OZE z efektywnością energetyczną. Grzanie wody w zasobniku c.w.u. czy buforze wody grzewczej jest od trzech do pięciu razy mniej efektywne niż za pomocą pompy ciepła – wskazuje Lachman.
Także on zwraca uwagę na niski budżet programu, co mogło wpłynąć na wykluczenie z niego pomp ciepła. – Z informacji, które do mnie dotarły, wynika, że było to związane ze znacznym ograniczeniem środków finansowych w tej edycji programu – dodaje.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska pytana o brak dotacji do pomp ciepła w tym programie tłumaczy, że po analizach stwierdzono, że dotacje do tych urządzeń będą możliwe, ale w innych programach – jak „Czyste powietrze” i „Moje ciepło”, gdzie pompy ciepła będzie można dobrać po kompleksowej modernizacji budynku. Lachman punktuje, że właśnie brak dotacji w programie „Mój prąd” to widoczny znak braku spójności z programem „Moje ciepło”. – Symulacje komputerowe przygotowane przez naszą organizację (PORT PC) pokazują, że w przypadku nowych budynków jednorodzinnych istnieje możliwość takiego połączenia instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła i magazynu energii elektrycznej, które pozwalałoby na to, by w skali roku aż dwie trzecie energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy ciepła oraz energii zużywanej przez budynek było produkowane z fotowoltaiki, a tylko jedna trzecia była pobierana z sieci elektroenergetycznej – wylicza. Jego zdaniem dodatkowe korzyści może przynieść zastosowanie taryfy dynamicznej oraz systemu zarządzania energią budynku poprzez pobór tańszej energii elektrycznej i wstrzymywanie poboru drogiej energii w szczytach.
Warunkiem koniecznym ubiegania się o dofinansowanie jest rozliczanie się w systemie net-billing. Polega on na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wypr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS