Na Steamie pojawiła się darmowa polska gra – Krypta FM. Horrorowy symulator chodzenia przyciąga uwagę nie tylko ze względu na cenę (a raczej jej brak), ale i opinie, które otrzymał. Warto też wspomnieć, kto pomagał przy produkcji.
Źródło fot. Źródło fot. Under the Sink Studio
i
Dlaczego darmowe gry są dobre? Bo są dobre i darmowe! Odkładając żarty na bok – Krypta FM to malutki horror od Under The Sink Studio do pobrania bez żadnych opłat. I faktycznie, tytuł zbiera pozytywne opinie graczy.
Czym jest Krypta FM?
To typowy walking sim, ale bardzo nastrojowy. Gracz próbuje w nim rozwikłać tajemnicę bestii z Gozdar. Przemierzamy nocą tę fikcyjną polską wieś, eksplorujemy uliczki, domki i przyległości. Klimat postPRL-owskiej miejscowości wprost wylewa się z ekranu, a rozgrywce towarzyszą nastrojowe audycje, jakich nie powstydziłyby się lokalne rozgłośnie radiowe sprzed 20-30 lat. Podczas rozgrywki korzystamy też z forum dyskusyjnego, przypominającego te z czasów, gdy Neostrada była szczytem marzeń, jeśli chodzi o łącza internetowe. Robimy też zdjęcia aparatem o zawrotnej rozdzielczości 640×480, a przy wiejskiej uliczce mijamy stare Polonezy i „Maluchy”.
Debiut polskiego horroru na Steam
Produkcja zadebiutowała na Steamie w piątek 19 lipca. Póki co rekord aktywności wynosi raptem 54 osoby. Platforma Valve nie jest jednak miejscem, w którym Krypta FM zaczynała. Horror trafił do sklepu Lorda Gabena, ponieważ odniósł sukces na udostępniającym indyki – często za darmo – serwisie Itch.io. Tam, jak czytamy w tweecie Under The Sink Studio, tytuł pobrało ponad 20 tysięcy osób – i to właśnie ten fakt przyczynił się do opublikowania gry na Steamie.
Co ciekawe, na Itch.io możemy znaleźć też będącą żartem z okazji 1 kwietnia minigierkę Under the Sink – Kurka FM. Warto dodać, że głównym scenarzystą Krypty FM jest Bartosz Sitek, znany z YouTube’a jako Generator Frajdy.
Opinie o Krypta FM
Recenzje graczy na Steamie są w znakomitej większości bardzo pozytywne. Odbiorcy chwalą Kryptę FM za mroczny nastrój oraz za odwzorowanie klimatu polskiej wsi z początku lat 2000. Dodają też, że gra faktycznie potrafi przestraszyć i to bez jumpscare’ów.
(Polecane) Nie ma nic straszniejszego niż życie w polskiej wsi na początku lat dwutysięcznych
(Polecane) Atmosfera mega – zarówno jako horror, jak i wspominki kultury internetowej lat 2000ych przed Facebookiem. Jedynie gameplay mógłby być nieco bardziej rozbudowany. 🙂
Pozostaje mieć nadzieję, że studio dalej będzie się rozwijać i wypuści kolejne tytuły o takiej lub nawet wyższej jakości.
Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur’s Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.
więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS