Poznańska policja na początku lipca otrzymała nietypowe zgłoszenie dotyczące obrazu, który zaginął podczas II wojny światowej. Okazało się, że “Śmierć Ułana” autorstwa Kajetana Stefanowicza wystawiono na aukcję internetową. Zgłaszający rozpoznał cenne dzieło, dlatego powiadomił Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.
Instytucja poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które to z kolei skontaktowało się z Komendą Główną Policji. Finalnie sprawą zajęli się mundurowi z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Cenny obraz odnalazł się na aukcji. Miał być prezentem od żołnierza
Policjanci dowiedzieli się, że osoba, która wystawiła obraz na aukcję, mieszka w Gnieźnie. Kolekcjoner staroci powiedział, że kilka miesięcy wcześniej skontaktował się z nim mężczyzna z Płocka, który miał na sprzedaż kilka mebli i przedmiotów. Chciał także przekonać do zakupu obrazu, ale mężczyzna nie był zainteresowany. Zgodził się jednak zająć aukcją internetową.
ZOBACZ: Zwalił się mur przy Zamku Książ. Trasą przechodzi tysiące turystów
Funkcjonariusze usłyszeli też od posiadacza obrazu, iż nie zdawał sobie on sprawy z jego wartości. Tłumaczył, że otrzymał dzieło w ramach podziękowania od emerytowanego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, którym się opiekował. “Policjanci zabezpieczyli eksponat i przekazali go kuratorce. Po badaniach muzeum potwierdziło autentyczność akwareli” – podała wielkopolska policja.
Obraz Kajetana Stefanowicza wróci na Wawel
Akwarela pochodzi z kolekcji hrabiego Jerzego Mycielskiego – historyka i kolekcjonera, który wielokrotnie przekazywał zgromadzone dzieła muzeum na Wawelu. Autor Kajetan Stefanowicz był ułanem Legionów Polskich, który w roku 1920 zginął w wojnie polsko-bolszewickiej, zaledwie miesiąc przed podpisaniem porozumienia.
Obraz przed wybuchem II wojny światowej należał do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Pracownicy muzeum podkreślają, że obraz jest cenny nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale także historyczną.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS