Pasjonat historii znalazł na aukcji niepozorny przedmiot, który rzekomo należał do pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nabywca wszczął śledztwo i okazało się, że wszedł w posiadanie autentyku wartego kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Kilkunastocentymetrowy skrawek materiału wystawiono na aukcji na jednym z portali internetowych. Przedmiotowi towarzyszyła notatka, w której zawarte były informacje na temat dziejów fragmentu tkaniny.
Zaskoczony pasjonat historii przeglądający oferty w sieci był zdumiony odkryciem takiego przedmiotu na licytacji i postanowił go kupić. Z czasem skontaktował się z odpowiednią instytucją i dowiedział się, że wszedł w posiadanie autentycznego fragmentu namiotu George’a Washingtona.
Richard Moore jest pasjonatem historii i kolekcjonerem — wyszukuje w sieci rozmaite artefakty związane z osobami lub wydarzeniami, które zajęły istotne miejsce w dziejach. Podczas jednego z takich poszukiwań na platformie Goodwill natknął się na oprawiony w ramkę fragment tkaniny, któremu towarzyszyła krótka notatka. Informowała, że kawałek materiału pochodzi z namiotu pierwszego prezydenta USA, George’a Washingtona.
– Pomyślałem sobie, że to niemożliwe. Byłem trochę zdumiony. Jest wiele podróbek, zawsze znajdzie się na aukcji coś, co nie jest prawdziwe, ale wygląda jak oryginał — stwierdził w rozmowie z CNN Moore.
Treść notatki zawierała informację, że namiot został niegdyś wystawiony na wystawie upamiętniającej 300. rocznicę założenia Jamestown w kolonii Wirginii (to była pierwsza stała osada angielskich kolonistów w Ameryce Północnej, obecnie znajduje się na terenie hrabstwa James City stanu Wirginia). Kiedy więc mężczyzna przyjrzał się dokładniej zdjęciom w ogłoszeniu i zauważył, że podarta kartka wygląda, jakby z biegiem lat ulegała zniszczeniom, dokładnie tak samo, jak skrawek materiału, postanowił zaryzykować. Zaoferował ok. 1700 dolarów za artefakt i wygrał aukcję.
Po otrzymaniu skrawka Moore skontaktował się z Muzeum Rewolucji Amerykańskiej w Filadelfii i wkrótce okazało się, że nabyty przez niego przedmiot to autentyk. Konserwator przyjrzał się splotowi tkaniny i wk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS