W ocenie skarżącego z ustawy o VAT nie sposób wywieść podstawy prawnej do wydania zawiadomienia, że złożony plik JPK nie wywołuje skutków prawnych z uwagi na wykreślenie z rejestru podatników VAT czynnych.
JPK_VAT i prawo do zwrotu
Fiskus upierał się przy swoim, ale na jego argumentacji i postępowaniu suchej nitki nie zostawił poznański WSA. Nie miał bowiem wątpliwości, że sporne zawiadomienie zostało wystosowane bez podstawy prawnej.
Po analizie przepisów sąd uznał, że w aktualnym stanie prawnym brak jakiejkolwiek podstawy, która umożliwia fiskusowi uznanie złożonej deklaracji na potrzeby VAT za niewywołującą skutków z uwagi na brak statusu podatnika VAT czynnego.
WSA zauważył, że pojęcie podatnika VAT zostało zdefiniowane w sposób szeroki w oparciu o okoliczności faktyczne. I z definicji tej nie wynika, aby status podatnika zależał od jakiegokolwiek zezwolenia lub pozwolenia wydanego przez organ administracji w celu prowadzenia działalności. Zgodnie bowiem z orzecznictwem unijnym niezależnie od znaczenia zgłoszenia rozpoczęcia, zmiany i zaprzestania działalności w charakterze podatnika dla systemu VAT, nie powinno ono stanowić dodatkowego warunku wymaganego dla przyznania statusu podatnika.
Jak tłumaczył sąd w sprawie nie ma sporu, że złożenie deklaracji stanowi obowiązek podatnika. A zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy o VAT kwotę zwrotu różnicy podatku przyjmuje się w tej wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi ją w innej wysokości. Przepis ten wyraża więc domniemanie prawidłowości złożonej deklaracji podatkowej. A obalenie go wymaga określonego działania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS