Nawodnią i ochłodzą organizm. Sięgaj śmiało po chłodniki
Historia chłodnika jest długa i zróżnicowana, obejmując różne regiony świata i różne warianty tej orzeźwiającej potrawy. Chłodnik jest popularny zwłaszcza w krajach o ciepłym klimacie, gdzie stanowi idealne rozwiązanie na gorące dni.
Zobacz również:
Wyróżniamy kilka rodzajów chłodnika, w zależności od kraju, a najpopularniejszy, także w Polsce to chłodnik litewski. Chłodnik litewski, zwany także po prostu chłodnikiem, to tradycyjna zupa podawana na zimno, szczególnie popularna na Litwie, jak sama nazwa wskazuje i na Białorusi.
Głównymi składnikami są buraki, kefir, maślanka lub jogurt, a także świeże warzywa, takie jak ogórki, rzodkiewki i koperek. Zazwyczaj dodaje się również ugotowane jajka. Pierwsze wzmianki o tej potrawie pochodzą z XVIII wieku, choć prawdopodobnie była znana i spożywana dużo wcześniej.
Chłodnik litewski to idealny wybór na letni obiad123RF/PICSEL
Hiszpanie zaś zajadają się gazpacho. To tradycyjna hiszpańska zupa na zimno, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Pierwotnie była to potrawa przygotowywana przez robotników rolnych w Andaluzji, składająca się z chleba, oliwy z oliwek, czosnku, soli i octu.
Wraz z przybyciem pomidorów i papryki z Nowego Świata w XVI wieku, gazpacho ewoluowało do formy znanej dziś. Współczesne gazpacho to mieszanka pomidorów, ogórków, papryki, cebuli, czosnku, oliwy z oliwek, octu i chleba, która jest podawana schłodzona.
W Bułgarii zaś znany jest tarator, czyli popularny bułgarski chłodnik przygotowywany z jogurtu, ogórków, czosnku, orzechów włoskich, koperku i oliwy z oliwek. W niektórych regionach dodaje się również wodę lub lód, aby zupa była bardziej płynna i jeszcze bardziej orzeźwiająca.
Tarator jest szczególnie popularny w Bułgarii, Macedonii Północnej oraz innych krajach bałkańskich. Jest to danie niezwykle odświeżające, idealne na letnie upały.
Prostota niekiedy najlepszym wyjściem. Wystarczy kilka produktów
Młode ziemniaki z kefirem to jedno z popularnych dań w Polsce w czasie upałów123RF/PICSEL
Kiedy panują nieznośne upały, często doskwiera nam brak apetytu i nikt nie ma ochoty stać przy nagrzanej kuchni, by ugotować skomplikowany obiad. W takie letnie dni warto postawić na prostotę.
Od wieków w Polsce sprawdzało się połączenie ugotowanych młodych ziemniaków z koperkiem i do tego podawany zimny kefir, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny.
To połączenie doskonale nawodni organizm i nie sprawi, że będziemy przejedzeni. Jeżeli jest to pomysł dla nas za mało treściwy, kefir możemy zamienić na zimną mizerię i ewentualnie dodać do tego zestawu jajko sadzone lub grillowaną pierś z kurczaka.
Ale dlaczego w upały warto pić kefir? Kefir ma wysoką zawartość wody, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. W upalne dni, kiedy pocenie się zwiększa, utrata płynów jest większa, a spożywanie kefiru pomaga w ich uzupełnieniu. Zawiera także naturalne elektrolity, takie jak potas, magnez, wapń i sód, które są niezbędne do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie.
W czasie upałów ważne jest nawadnianie organizmu nie tylko samą wodą 123RF/PICSEL
Podczas upałów organizm traci elektrolity przez pot, a ich uzupełnianie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Kefir jest bogaty w probiotyki, które wspierają zdrową florę bakteryjną jelit. Zdrowy mikrobiom jelitowy jest kluczowy dla silnego układu odpornościowego, co jest ważne w czasie upałów, gdy organizm może być bardziej podatny na infekcje i stres.
Jest też źródłem łatwostrawnego białka, które jest niezbędne do regeneracji i budowy tkanek. Ponadto zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, witamina D, oraz wapń, które wspierają ogólne zdrowie.
Podobnie działać będzie jogurt naturalny, z którego możemy robić rozmaite koktajle owocowe.
Moc sałatek zamknięta w witaminach i minerałach
Sałatka to idealny wybór na gorące dni 123RF/PICSEL
Sałatki są pełne świeżych warzyw, które nie obciążają żołądka, co jest niezwykle ważne w upalne dni. Właśnie wtedy powinniśmy wybierać lekkostrawne, nietłuste produkty, by nie utrudniać zadania naszemu ciału, jakim jest trawienie.
Sałatki nie powodują uczucia ciężkości ani zmęczenia, które mogą wystąpić po ciężkich, tłustych posiłkach, szczególnie w upale.
Warzywa, takie jak ogórki, pomidory, i sałata, mają wysoką zawartość wody, co jak wiemy jest zbawienne w upał, a do tego nawadniając, wprowadzają do naszego organizmu dodatkowo minerały i witaminy.
Warzywa i owoce są dobrym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. Błonnik pomaga również utrzymać uczucie sytości, co może być korzystne w utrzymaniu zdrowej wagi. Dodatkowo sałatki są niejednokrotnie przygotowuje się je bardzo szybko, bez konieczności włączania kuchenki.
„Ewa gotuje”: Chłodnik ogórkowy z cukiniąPolsat
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS