A A+ A++

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przyjęło 16 lipca 2024 roku Stanowisko nr 3 w sprawie stanowczego sprzeciwu wobec negatywnej oceny wydanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zasadności zakwalifikowania jako  świadczenia gwarantowanego specjalistycznej porady laktacyjnej położnej – poinformowała NIPiP w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że chodzi o decyzję AOTMiT o odrzuceniu zakwalifikowania specjalistycznej porady laktacyjnej lekarza i położnej jako świadczenia gwarantowanego.

Decyzja ta oburzyła Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych, które poczuło się oszukane:

 “Oszukano nas! Specjalistyczna porada laktacyjna została odrzucona” .

Głos w tej sprawie zabrała także Fundacja Rodzić Po Ludzku:

“decyzja ta ignoruje potrzeby matek i dzieci oraz wpływa negatywnie na zdrowie naszego społeczeństwa”.

Pisaliśmy o tym w poniższym materiale:

[Aktualizacja] Fundacja Rodzić Po Ludzku ws. decyzji AOTMiT: “wstyd, że wciąż musimy walczyć o podstawowe wartości”

 Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wróciła do tematu.

Do głównych obowiązków położnej należy opieka nad kobietami w ciąży oraz pomoc „świeżo upieczonym” rodzicom w opiece nad noworodkiem. Jedną z najważniejszych kwestii jest wsparcie kobiet w zakresie laktacji. Wbrew nazwie „karmienie piersią” nie jest czynnością intuicyjną i stanowi wyzwanie, zarówno dla nowonarodzonej dziecka jak i mamy. Laktacja to nie tylko karmienie piersią w sposób, o którym myśli stereotypowo większość osób. To również karmienie piersią „inaczej”, tzn. w sytuacji, kiedy mama odciąga pokarm laktatorem i podaje je dziecku w butelce lub karmi z wykorzystaniem drenu

– czytamy w opublikowanym poście.
 
NIPiP uważa, że kwestie związane z używaniem laktatora powinny stanowić ważny element porady laktacyjnej.

Praca z laktatorem to specjalistyczna i obszerna przestrzeń do edukacji, instruktażu, informowania i wsparcia w zakresie wyboru sprzętu i procedur, użytkowania, dekontaminacji i przechowywania pokarmu. Laktacja  i problemy z niej wynikające często mają podłoże psychologiczne i wynikają ze strachu kobiet i braku specjalistycznej wiedzy. Stosunkowo najłatwiej wyeliminować problemy wynikające z ograniczeń fizycznych. Profesjonalne wsparcie w laktacji to także zalecenia dotyczące przyjmowania leków, interakcji w czasie karmienia i laktacji.

Z całą pewnością porada laktacyjna jest  istotnym elementem wsparcia matek w opiece nad noworodkiem. Co więcej według badań naukowych, o których wspomina w poście NIPiP:

nieudana laktacja może zwiększać ryzyko depresji poporodowej i wpłynąć na dobrostan mamy, a w konsekwencji dziecka. Brak dostępu do systemowego rozwiązania skazuje kobiety na kosztowną opiekę prywatną. To powód dla jakiego wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią.  Warto pamiętać, że mleko matki jest kluczowe dla zdrowia jelit i ogólnego rozwoju odporności dziecka. Porada laktacyjna to także istotne narzędzie realizacji zadania położnych, jakim jest pomoc matkom w opiece nad noworodkiem.

Na koniec NIPiP zwraca się do resortu zdrowia:

Mamy nadzieję, że @ministerstwo_zdrowia nie pozostanie głuche na powyższe argumenty. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМобілізація зі стріляниною та епілепсією: в Одесі – чергові скандали з ТЦК
Następny artykułSprzedaż gier w Europie utrzymuje się na dobrym poziomie. Zdominowały ją przede wszystkim EA Sports FC 24 i Helldivers 2