Taki tort będzie idealny dla osób, które są fanami czytania książek. A w środku skrywa brzoskwiniową bezę i masę z żelkowymi kulkami.
Składniki na biszkopt:
– 7 jaj
– 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
– 1 szklanka mąki pszennej
– 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
– szczypta soli
Wykonanie:
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Kiedy piana będzie już gęsta dodajemy po łyżce cukier i dalej miksujemy, dodajemy żółtka i dalej ubijamy naszą masę. Musi być gęsta z niewyczuwalnymi drobinkami cukru. Mąkę przesiewamy i dodajemy do masy delikatnie mieszając szpatułką. Papierem do pieczenia wykładamy tylko dno tortownicy, zapinamy obręcz i wykładamy masę. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 stopni ( grzałka górna i dolna) ok. 20-30 minut. Sprawdzamy patyczkiem czy upieczony, wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy w blaszce na podłogę z wysokości ok. pół metra. Pozostawiamy do ostygnięcia i przekrajamy na pół.
Składniki na wkładkę z czerwonej porzeczki:
– 770g puree z czerwonej porzeczki
– 10g agaru
Wykonanie:
Czerwone porzeczki gotujemy do momentu odparowania znacznej ilości wody, dodajemy cukier do smaku. Następnie blendujemy porzeczki i przecierami przez sito, możemy w tym momencie dodać jeszcze cukru jak uznamy, że mus jest zbyt kwaśny. Puree wrzucamy ponownie do garnka, wsypujemy agar i zagotowujemy. Wylewamy całość do foremki o średnicy mniejszej niż średnica biszkoptu.
Składniki na masę śmietanowa z malinami i brzoskwiniami:
– 750ml śmietany 36%
– opcjonalnie cukier puder
– maliny i trzy brzoskwinie
Wykonanie:
Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywną masę i dodajemy owoce.
Składniki na brzoskwiniową bezę:
– 7 białek
– szklanka cukru
– szczypta soli
– trzy kisiele brzoskwiniowe
– pół szklanki oleju
Wykonanie bezy brzoskwiniowej:
Białka ubijamy ze szczyptą soli i cukrem na gęstą masę. Kiedy masa będzie już ubitą wsypujemy kisiele i olej, dalej delikatnie miksujemy. Całość wykładamy do tortownicy takiej jak średnica biszkoptu.
Składniki na masę śmietanową z kulkami owocowymi:
– 750ml śmietany 36%
– opcjonalnie cukier puder do smaku
– u mnie wyciśnięty sok z kiwi (150ml), pomarańczy(150ml), truskawek (150ml)
– agar – 2g agaru do każdego soku
Wykonanie:
Ubijamy śmietanę z cukrem pudrem. Soki (każdy oddzielnie) mieszamy z agarem (150g soku i 2g agaru) i doprowadzamy do wrzenia. Gorący płyn wylewamy do płaskiego naczynia. Po kilku chwilach możemy wykrawać koła/bądź kwadraty z żelek.
Owocowe żelki łączymy delikatnie mieszając z masą śmietanową.
Masa do tynkowania:
– 600g masła 85%
– 600g mleka skondensowanego słodzonego
Wykonanie:
Masło w temperaturze pokojowej ubijamy zaczynając od obrotów najwolniejszych, stopniowo przechodząc do najszybszych. Masło podczas ubijania musi się stać kremowe i puszyste. Po ok. 15 minutach ubijania, kiedy masło jest delikatne i równomiernie ubite, dodajemy słodzone mleko skondensowane w temp. pokojowej i wlewamy delikatnym strumieniem cały czas miksujac. Kiedy masa będzie jednolita dodajemy barwnik i miksujemy dalej. Po około 10 minutach zaczynamy tynk odpowietrzać. Czyli miksujemy masę na najniższych obrotach przez 10-15 minut, masa musi zrobić się gładka i bez widocznych pęcherzyków powietrza.
Dodatkowo:
– ozdoby z masy cukrowej/waflowej
– woda z cytryną do nasączenia
Złożenie tortu:
Połowę biszkoptu nasączamy wodą z cytryną, nakładamy odrobinę masy śmietanowej i kładziemy żelkę. Nakładamy rant i wykładamy masę śmietanowa z malinami i brzoskwiniami, całość przykrywamy bezą. Odstawiamy do lodówki po około 8 godzinach (kiedy masa zastygnie), wykładamy masę z owocowymi kulkami i przykrywamy drugą częścią biszkoptu, który nasączamy wodą z cytryną. Odstawiamy na całą noc do lodówki. Kiedy tort będzie mocno schłodzony zdejmujemy rant i przechodzimy do tynkowania. Pierwsza warstwa może być cienka, ponieważ jest okruszkowa. Chodzi o to aby złączyć wszystkie okruszki z biszkoptu. Odstawiamy do lodówki na około 15 minut. Następnie nakładamy kolejną warstwę już grubsza zaczynając od góry i schodząc stopniowo w dół. Całość wyrównujemy skrobką z ostrym kątem prowadząc po paterze pod kątem 45 stopni. Wkładamy do lodówki na kolejne 15 minut. Tynkujemy do momentu uzyskania satysfakcjonującej nas struktury. Dekorujemy.
Smacznego!
Natalia Franciszkiewicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS