A A+ A++

Prace nad zmianami planistycznymi na terenie Legionowa nabierają tempa. Zgodnie z obietnicami wyborczymi prezydent Bogdan Kiełbasiński już w maju przedłożył radzie miasta uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego miasta, a ta została podjęta. Pierwsze owoce tej decyzji to rozpoczęcie przyjmowania wniosków do tego dokumentu. Można je składać do 20 sierpnia br.

Przypomnijmy, że plan ogólny miasta to nowy dokument, który zastąpi dotychczasowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jego celem jest określenie, jak będzie wyglądać nasza gmina w przyszłości. Będzie to akt prawa miejscowego, co oznacza, że każdy będzie musiał go przestrzegać.

„Chcemy wiedzieć, czego legionowianie potrzebują i jak – ich zdaniem – powinno rozwijać się miasto. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby mieszkańcy mieli czas, by złożyć wszystkie swoje wnioski. Mają na to ponad miesiąc. Pamiętajmy również, że będziemy jeszcze konsultowali gotowy projekt. Jeśli więc ktoś teraz nie ma konkretnego pomysłu, będzie mógł wyrazić swoją opinię później. W planie ogólnym najistotniejszym elementem dla mieszkańców jest z pewnością wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta. Bo to, o czym najczęściej rozmawiają ze mną mieszkańcy, to ograniczenie intensywnej zabudowy przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni zielonych” – komentuje prezydent miasta Bogdan Kiełbasiński.

Plan Ogólny będzie miał bardzo zwięzły, techniczny charakter. Odniesie się przede wszystkim do dopuszczalnych na danym terenie funkcji oraz parametrów zabudowy. Dlatego jest on niezwykle ważny, bo przesądzi, gdzie na terenie miasta będzie mogła powstać zabudowa (jaki jej rodzaj będzie mógł się pojawić) i gdzie będzie w ogóle zakazana. Określi nieprzekraczalne parametry każdej inwestycji. Co najważniejsze – wyreguluje te sprawy dla przyszłych planów miejscowych (będą musiały być z nim zgodne!).

Aby złożyć wniosek, należy skorzystać z formularza zgodnego ze wzorem stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 13 listopada 2023 r. Formularz ten można złożyć na adres: Urząd Miasta Legionowo, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41, 05-120 Legionowo, w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie Urzędu Miasta Legionowo, przesłać e-mailem na adres: [email protected], jak również za pośrednictwem elektronicznej skrzynki ePUAP: ePUAP /UMLegionowo/skrytka.

Formularz dostępny jest w postaci papierowej w siedzibie Urzędu Miasta Legionowo w Biurze Obsługi Klienta lub w Referacie Planowania Przestrzennego (pok. 3.07 i 3.08, II piętro). Można go również pobrać w formie elektronicznej z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legionowo, w menu zakładki – Jak załatwić sprawę – Planowanie Przestrzenne – Pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego.

We wniosku można zgłaszać chęć zmiany charakteru posiadanego gruntu lub nieruchomości, wskazując wybraną strefę planistyczną. Najważniejsze z nich to: strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, strefa usługowa oraz strefa zieleni i rekreacji. Można także zaproponować parametry zabudowy dla konkretnych nieruchomości, takie jak maksymalna wysokość zabudowy, maksymalna nadziemna intensywność zabudowy (relacja powierzchni całkowitej wszystkich kondygnacji budynku do wielkości działki budowlanej), maksymalny udział powierzchni zabudowy (relacja powierzchni zabudowy w poziomie terenu do wielkości działki budowlanej), minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej (powierzchnia, na której rośliny mogą swobodnie rosnąć).

Te podstawowe ustalenia przesądzą o kierunku rozwoju danego obszaru. Poza funkcjami i wskaźnikami można wnioskować także o wprowadzenie gminnych standardów dostępności społecznej czy obszaru zabudowy śródmiejskiej, czyli zwartej, intensywnej zabudowy mieszkaniowej i usługowej, których określenie nie jest obowiązkowe ustawowo.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało materiały instruktażowe dotyczące formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego oraz przykład wypełnionego formularza – wniosku do projektu POG.

Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania wniosków są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich jednostki organizacyjne, organy władzy publicznej, jednostki pomocnicze gminy, a także organy doradcze i konsultacyjne gminy.

W procesie tworzenia planu ogólnego kluczowe dla mieszkańców są trzy etapy. Pierwszym z nich jest składanie wniosków, na tym etapie można napisać, jak chcielibyśmy, żeby poszczególne tereny były zagospodarowane – czy powinny być przeznaczone na mieszkania, usługi, czy zieleń. Następnie odbędą się konsultacje społeczne, podczas których projekt planu ogólnego zostanie przedstawiony mieszkańcom. Będzie można zapoznać się z nim i zgłaszać swoje uwagi. Ostatecznie projekt planu zostanie skierowany do uchwalenia przez Radę Miasta Legionowo. Udział mieszkańców podczas sesji z pewnością będzie potwierdzeniem wypracowania wspólnych zmian. Po przyjęciu planu zacznie on obowiązywać.

Mieszkańcy często pytają, dlaczego plan ogólny jest ważny. Otóż wpłynie on na rozwój naszego miasta na wiele lat, zadecyduje o tym, gdzie będą mogły powstać nowe budynki, jak będą wyglądać nasze ulice i jakie tereny pozostaną zielone lub będą pełnić inne funkcje, jak np. otwarte czy usługowe. Dlatego warto, aby każdy mieszkaniec wziął udział w jego tworzeniu.

Aby zaangażować się w proces tworzenia planu ogólnego, wystarczy złożyć wniosek do projektu planu ogólnego do 20 sierpnia 2024 roku. Formularze są dostępne w siedzibie Urzędu Miasta Legionowo w Biurze Obsługi Klienta lub w Referacie Planowania Przestrzennego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legionowo.

Po złożeniu wniosku, zostanie on poddany analizie. Następnie przed rozpoczęciem konsultacji społecznych zostanie sporządzony wykaz wniosków do projektu planu ogólnego wraz z propozycją ich rozpatrzenia i uzasadnieniem. Wykaz ten zostanie udostępniony m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Plan ogólny różni się od studium przede wszystkim strukturą i szczegółowością dokumentów. Plan ogólny gminy będzie aktem prawa miejscowego, natomiast studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wyznacza jedynie kierunek polityki przestrzennej gminy. Zagadnienia, które do tej pory były określone w studium, zgodnie z nowymi przepisami mają być zawarte w dwóch dokumentach: planie ogólnym – w zakresie ustalenia stref planistycznych oraz w strategii rozwoju gminy – w zakresie ustaleń strategicznych i kierunkowych.

Należy pamiętać, że plan ogólny i plan miejscowy to różne dokumenty planistyczne, które będą funkcjonowały równolegle. Plan ogólny gminy będzie dokumentem tworzonym dla całej gminy.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd teraz możecie bezpośrednio wspierać Konflikty.pl!
Następny artykułPojechała na all inclusive do Turcji. Tak wyglądał jej posiłek