A A+ A++

Dr Michał Czerwaty, urolog z Grupy Szpitali Mazovia alarmuje, aby badać skład kamieni nerkowych. Dzięki temu wiadomo, jaka dieta jest dla pacjenta najlepsza oraz jakie leczenie farmakologiczne powinno być stosowane, by zmniejszyć ryzyko nawrotu kamicy nerkowej. Urolog zaleca unikanie spożywania białka zwierzęcego oraz na kuchnię wegetariańską, gdyż alkalizuje mocz. Zaleca też ograniczenie soli kuchennej.

Od analizy kamieni nerkowych zależą urologiczne zalecenia.

Kamienie nerkowe to złogi minerałów, które tworzą się wewnątrz nerek. W normalnych warunkach nerki wydalają te substancje z moczem, ale gdy ich stężenie jest wysokie z powodu małej objętości moczu lub gdy nerki wydalają je w zwiększonej ilości, substancje te wytrącają się, tworząc kamienie. Małe kamienie są przez organizm wydalane, ale większe, gdy utkną, stanowią bardzo bolesny problem. Czy wakacyjne gorące dni wpływają na wzrost liczby pacjentów z kamicą nerkową?

Tak, ciepła pogoda sprzyja występowaniu kolki nerkowej. W upalne dni ciało traci więcej płynów poprzez pot, co jest naturalnym sposobem na regulację temperatury ciała. Choć pacjenci mogą pić tyle samo, co zwykle, może to być niewystarczające, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na płyny. Wówczas mocz staje się bardziej skoncentrowany, a to zwiększa ryzyko wytrącania się minerałów i soli w postaci kryształów. Te kryształy mogą następnie łączyć się, tworząc kamienie nerkowe.

Należy więcej pić, ale jakiego rodzaju płynny są bardziej wskazane a czego trzeba się wystrzegać?

Preferowana powinna być średniozmineralizowana woda. Unikajmy napojów gazowanych i słodzonych, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na zdrowie nerek. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że piwo i wino bezpośrednio przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych, lepiej jest spożywać je z umiarem.

Kamień nerkowy zazwyczaj nie powoduje objawów, dopóki nie zacznie się przemieszczać. Jeśli utknie w moczowodach, może wywołać skurcz i zablokować przepływ moczu. Skutkiem tego jest m.in. ból i zmiana koloru moczu. Czy jedynym wówczas ratunkiem jest wizyta u urologa?

Jeśli podejrzewamy epizod kolki nerkowej, zazwyczaj próbujemy radzić sobie samodzielnie, przyjmując w domu środki przeciwbólowe. Dodatkowo, zwiększamy spożycie płynów i staramy się zwiększyć aktywność fizyczną. Jeśli jednak te metody nie przynoszą ulgi, konieczna jest wizyta u specjalisty. Urolog oceni wtedy stan układu moczowego oraz przeprowadzi odpowiednie badania, aby potwierdzić, czy mamy do czynienia z kamicą nerkową. W przypadku, gdy oprócz bólu pojawiają się mdłości, wymioty oraz wysoka gorączka, koniecznie natychmiast zgłośmy się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zablokowanie odpływu moczu przez kamień może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

W jakim momencie niezbędna jest już interwencja chirurgiczna? W jaki sposób obecna medycyna radzi sobie z usuwaniem kamieni, których już doświadcza statystycznie co 10 osoba, w większości mężczyźni?

Samodzielne wydalenie złogu jest najlepszą opcją dla pacjenta. Przyjmuje się, że kamienie o wielkości do 5 mm mogą być wydalone samodzielnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak kamienie są duże i istnieje mała szansa na ich samodzielne wydalenie, lub jeśli leczenie nie przynosi efektów i stanowi zagrożenie dla nerek, wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadkach nagłych wskazane jest pilne odblokowanie przepływu moczu, które polega na założeniu cewnika prowadzącego od pęcherza moczowego do nerki, omijając kamień i umożliwiając przepływ moczu. W niektórych przypadkach stosuje się nefrostomię przezskórną, czyli chirurgiczne połączenie nerki z powierzchnią skóry pacjenta za pomocą drenu. Taka procedura pozwala na opróżnienie nerki z zalegającego moczu. Docelowym leczeniem jest usunięcie złogu – możliwe jest zastosowanie metod małoinwazyjnych, takich jak rozbijanie złogów za pomocą fal ultradźwiękowych (ESWL) lub kruszenie kamienia laserem na drodze przezcewkowej lub przezskórnej. Ta technika pozwala na rozbicie kamienia na mniejsze fragmenty, które mogą być łatwiej wydalone z organizmu.

Z pańskiej praktyki lekarskiej, z jak dużym kamieniem rekordzistą mieliście do czynienia w Szpitalu Mazovia? 

Największe kamienie to kamienie odlewowe wypełniające całą miedniczkę nerkową, osiągające wymiary do kilku centymetrów. Najczęściej występują u osób z problemami metabolicznymi oraz zaburzeniami filtracji nerek, a ich leczenie jest trudne i wieloetapowe.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie z kamienicy nerkowej?

Tak, ale istnieje także ryzyko nawrotu. Staramy się je jednak minimalizować. Po usunięciu, badamy skład kamienia, aby dowiedzieć się z jakiego minerału jest zbudowany. Dzięki temu wiemy, jakich substancji pacjent powinien unikać, czyli jaka dieta jest dla niego najlepsza oraz jakie leczenie farmakologiczne powinno być stosowane, by zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni. Generalnie należy unikać spożywania białka zwierzęcego oraz postawić na kuchnię wegetariańską, gdyż alkalizuje nam mocz. Zalecam też ograniczenie soli kuchennej. Przy kamicy nerkowej ważna jest też aktywność fizyczna. Ruch sprzyja przesuwaniu się kryształów w obrębie nerki i potem ich wydalaniu.

Czy badanie składu kamienia jest standardową procedurą?

Tak. Po jej wykonaniu w laboratorium pacjent powinien zgłosić się z wynikami do urologa, który przekaże dalsze zalecenia dotyczące leczenia i profilaktyki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekrutacja na studia. W Poznaniu 18 osób walczy o miejsce na psychologii, dziesięć na weterynarii
Następny artykułWalczyli ze skutkami burz