A A+ A++

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przeszło pomyślnie audyt i otrzymało certyfikat w zakresie raka płuc CraNE Lung Cancer CCCN. Przyznanie tego certyfikatu potwierdza wysoki standard opieki nad pacjentami z rakiem płuc, zgodny z europejskimi wytycznymi. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to również, że centrum jest częścią elitarnej sieci ośrodków onkologicznych, które wspólnie pracują nad poprawą jakości leczenia i dostępu do zaawansowanych usług onkologicznych w Europie. Szpital jako jedyny ośrodek w Polsce, a drugi w Europie, brał udział w europejskiej certyfikacji CraNE.

– Audyt odbył się pod koniec maja i zakończył się dla nas pomyślnie – mówi dr Iga Skrzypczyńska, koordynator projektu w DCOPiH. – Audytorzy oceniali m.in. zgodność z międzynarodowymi standardami opieki onkologicznej, jakość świadczonych usług, dostępność nowoczesnych technologii i terapii, a także zaangażowanie w badania naukowe oraz edukację kadry medycznej.

Proces certyfikacji uporządkował wiele obszarów działalności DCOPiH w zakresie leczenia nowotworów płuc.

– Udało nam się zreorganizować konsylia, usprawnić ścieżkę pacjenta i wprowadzić jednolitą strukturę w ramach dwóch lokalizacji naszego ośrodka – podkreśla dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa i kierownik Dolnośląskiego Centrum Torakochirurgii DCOPiH. – Stworzyliśmy także nowy oddział dla pacjentów diagnozowanych w kierunku nowotworu płuca oraz poradnię prehabilitacyjną. 

Zintegrowaliśmy również zespół, co znacząco poprawiło współpracę i naszą efektywność.

Projekt CraNe – Sieć Kompleksowych Centrów Onkologii zakłada prace przygotowawcze do utworzenia krajowych Kompleksowych Centrów Onkologii oraz ich europejskiej sieci współpracy. Projekt ten realizuje piąte flagowe zadanie Europejskiego Planu Walki z Rakiem (EBCP), zgodnie z którym do roku 2025 Komisja Europejska planuje ustanowienie sieci uznanych, współpracujących ze sobą krajowych kompleksowych centrów onkologicznych w każdym państwie członkowskim UE. Jednym z głównych celów EBCP jest również, aby do roku 2030, 90 proc. pacjentów miało zapewnioną opiekę onkologiczną w Kompleksowych Centrach Onkologii (Comprehensive Cancer Centres, CCC), które spełniają ustalone kryteria jakości. Aby usprawnić tworzenie europejskiej sieci, CraNe opracuje niezbędne wymagania administracyjne i kadrowe, aby zapewnić opiekę onkologiczną najwyższej jakości.

W większości krajów UE, to właśnie Kompleksowe Centra Onkologii są głównym źródłem najnowszych rekomendacji, świadczą nowoczesną opiekę onkologiczną, realizują zaawansowane badania naukowe, w tym badania kliniczne oraz prowadzą edukację przyszłych kadr medycznych i pacjentów. Liczba takich Centrów w krajach UE jest zróżnicowana, przy czym większość krajów posiada przynajmniej jedno.

To już czwarty certyfikat, który otrzymało DCOPiH w ramach europejskich projektów realizujących wdrażanie Sieci Wielodyscyplinarnej Opieki Onkologicznej (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN). W 2021 r. w projekcie iPAAC JA (Innovation Partnership on Action Against Cancer Joint Action) DCOPiH szpital otrzymał certyfikat ogólny Certified Comprehensive Cancer Care Network oraz dwa certyfikaty narządowe: w zakresie raka trzustki oraz raka jelita grubego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa Polnej w Michałowie-Reginowie
Następny artykuł“M jak miłość”. Produkcja zadała niewinne pytanie i rozpętała burzę. Widzowie nie lubią jednej z bohaterek